Okyanusya

Yeni Zelanda’da Gezilecek Yerler

Kaikoura

Pitoresk sahil kasabası Kaikoura, engebeli Seaward Kaikoura Sıradağları ile Pasifik Okyanusu arasında kalan küçük bir kasabadır. Yılın herhangi bir zamanında görülebilen Balina ve yunus izleme turları düzenleniyor. Ayrıca kıyıda yaşayan fok balıkları da turistleri kendine çekmektedir. Herhangi bir tura katılmadan kasabadaki kayaların üzerinde yaşayan fokları görmeniz mümkündür.  2016 depreminde fokların izlendiği sahil şeridi artık suların altında kaldığından biraz daha ileriye taşınmış. Herhangi bir tehlike açısından fok balıklarından uzak durmanız gerekir.

Nelson

Güney Adası’nın kuzeyinde yer alıyor, Yeni Zelanda’nın her mevsiminde en fazla güneş ışığı alan yer olarak bilinir. Mükemmel kumsalları ve muazzam manzaraları ile ülkenin en ünlü milli parklarından olan Abel Tasman’a açılır. 13,000ft’ten Skydive, helikopter gezileri, Nelson Tasman bölgesinde bisiklet, at veya kano ile geziler, yürüyüş rotları ve birçok aktivite yapılmaktadır.

Punakaiki

Güney Ada’nın batı tarafında Wetport ve Greymouth şehirleri arasında yer almaktadır.  Paparoa Ulusal Park’ı ile ünlü. Kanyonlar, kalker kayalıklar, yamaçlar, mağaralar ve yer altı suları bölgenin coğrafi karakteristiği olmaktadır. Pancake Kayalıkları ve Dolomite Point denilen suların fışkırdığı delikler görülmeye değer güzellikte.

Fox ve Franz Joseph Buzulu

Westland Natonal Park’ta en çok ziyaret edilen buzullar arasında yer almaktadır. Ancak son on yılda hızla erimeye başladı. Buna rağmen halen burada buzul çağı yaşanıyor. Buzullara çıkmak için Franz Josef kasabasına ulaşmanız gerekiyor. Kasaba Franz Josef Buzulu‘ndan 5 km uzaklıkta yer alıyor. Fox Buzulları, UNESCO Listesinde yer almaktadır.

Yeni Zelanda’ya yolu düşen kişilerin veya gezi için giden kişilerin mutlaka bu yerleri gezip görmesi gerekir. Özellikle de buzullar tamamen erimeden mutlaka Franz Joseph kasabasına gidip Fox ve Franz Joseph buzulunu görmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.