#Keşfet, Festivaller

Yaz Sezonunda Kaçırılmıyacak 5 Festival

Artık gelenekselleşen aylık festival seçkimize hoş geldiniz!

Yaz sıcaklarının ağırlığını iyice hissettirdiği temmuz ayı festivallerinden 5 tanesi karşınızda! Kemerlerinizi bağlayın diyeceğiz ama ilki baya yakın bir yerde, Türkiye’de:

1) Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali / Edirne (10 – 16 Temmuz) 

Bu yıl 656.’sı düzenlenen, Türkiye’nin yurtdışında da en çok bilinen festivallerinden biri: Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali.

Ülkede yıl boyunca düzenlenen pek çok güreş festivalinin arasından bileğinin hakkıyla sıyrılan bu festivalin, tarihsel olarak Edirne’nin Osmanlı eline geçtiği yıllara kadar kadar dayandığı iddia ediliyor. 

“İki er çıktı meydane, ikisi de birbirinden merdane” nidasındaki merdanenin hamur açılmasında kullanılan merdaneyle ise bir ilişkisi yok. “Mert, dürüst” anlamında kullanılıyor. Ne diyelim, kapılar açılsın, peştemaller yağlansın, güreşler başlasın!

2) NOS Alive / Lizbon – Portekiz (6 – 8 Temmuz) 

Portekiz’de Lizbon’un hemen dışında, deniz ve güneşle kol kola bir festival NOS Alive…

Avrupa’nın ve dünyanın en önde gelen müzik festivallerinden biri olan NOS Alive’da her yıl pek çok önemli müzisyeni sahnede yer alıyor. 

The Weekend, Phoenix, The XX, ALT-J, Bonobo gibi pek çok önemli grup ve sanatçı bu yılki line up’ın en çok öne çıkan isimleri arasında kendilerine yer bulmuş durumdalar. 

3) San Fermin Festivali / Pamplona – İspanya (7-14 Temmuz)

San Fermin Festivali, her yıl haberlerde de izlediğimiz, boğaların insanları kovaladığı enteresan bir festival.

Pamplona‘da düzenlenen festival 875 metre boyunca 12 boğanın koşturması şeklinde gerçekleşiyor. Festival boyunca her sabah tekrarlanan etkinlik 2-3 dakika sürüyor. 

Uzun yıllardır düzenlenen festivalde pistte boğaların önünde insanların koşturmaya başladığı tam tarih konusunda ise net bir görüş yok. Her yıl yaralanma oluyor aman dikkat… Siz en fazla koruma alanlarından izleyip festival boyu Pamplona’daki müzik ve eğlenceyle dolu anların keyfini çıkarmaya bakın. 

Pamplona’ya uçakla ulaşmak için yurt dışından geliyorsanız Barcelona ya da Madrid gibi önemli uçuş ağlarının bulunduğu havalimanlarından aktarma yapmanız gerekecek.

4) Exit Festival / Novi Sad – Sırbistan ( 5-9 Temmuz) 

2000 yılından beri düzenlenen Exit Festival bu yıl da bomba gibi! Her ne kadar protesto gösterileri ve politik hareketlerle fitillenmiş bir festival olsa da yıllar içinde politik kimliği bir nebze daha geride kaldı. Bu yılki line-up’ta The Killers, Years & Years, Hardwell, Liam Gallagher, Solomun gibi ünlü isimler yer alıyor. 

Festivalin yapıldığı Novi Sad şehri Belgrad’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkta… Türkiye’den gidecek festivalseverler için Belgrad havalimanına yapılacak bir yolculuk uygun olacaktır.

5) Festa del Redentore / Venedik – İtalya (15-16 Temmuz)

16. yüzyılda Avrupa’yı etkisi altında alan karaveba, doğal olarak Venedik‘te de etkisini en olumsuz şekilde gösteriyordu.

Veba sona erdikten sonra Venedikliler dualarının kabul olmasını kutlamak amacıyla her yıl bu Il Redentore festivalini kutlamaya başladılar. 

Günümüzde festival gün boyu çeşitli etkinliklerle sürse de esas mevzu günbatımından sonra fırlatılan havafişekler… Kanallara gondollarla doluşan onlarca katılımcı havaifişekleri izleyerek bu güzel festivalin tadını çıkarıyorlar. Temmuz ortasında Venedik’te güzel zaman geçirmenizi sağlayacak bu festivali pas geçmeyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.