Avrupa

Yakutsk’da Gezilecek Yerler

Yakutsk hattı yaklaşık 270.000 nüfusa sahiptir ve dünyanın en soğuk şehri olarak altın kaplıdır. Şehir Doğu Sibirya’da bulunuyor ve özellikle yaz ve kış arasındaki aşırı sıcaklık farklarıyla tanınıyor. Yakutsk, en uzun süredir hüküm süren ülkelerden biri olan Lena Nehri üzerinde yer almaktadır. Aşırı ilişkilere ek olarak Yakutsk, zengin doğal hazineleri  ve birçok doğa parkı ile de bilinir. Lena sütunları ,orman bizonu parkı ve Kissiljach dağı dahil. Hatta liman kentinden Lena üzerinden Arktik Okyanusu’ndaki Laptev Denizi’ni kaldırabilir ve bölgedeki vahşi doğayı tekneyle keşfedebilirsiniz. Şehirde Ebedi Don Müzesi, Mamut Müzesi veya Etnografya Müzesi gibi birçok ilginç müze de bulunmaktadır. Yakutsk’taki gezilecek yerlere bakalım şimdide.

Lena Sütunları

Lena Sütunları , Rusya’da çok ünlü bir yerdir. Lena’nın sağ kıyısında, Yakutsk’tan yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunan dikey kayalardır. Sütunlar 40 ila 200 metre yüksekliğindedir ve 40 kilometrelik bir mesafe boyunca uzanır. Lena sütunları, özellikle gün doğumunda veya günbatımında güzeldir. Sonra Lena’ya yansır ve bir peri masalı fonu oluştururlar. Lena sütunları 400.000 yıl önce oluşturuldu. 1995 yılında, 500.000 hektarlık bir alana sahip olan topraklarda milli parkı kuruldu. Burada, bazıları nesli tükenmekte olan türlerin kırmızı listesinde yer alan çok sayıda hayvan ve bitki türü var. Milli parkta diğer şeylerin yanı sıra ayıları, tilkileri ve geyiği görebilirsiniz.

Ahşap Bizon Parkı

Orman bizonu parkı milli parkına bitişiktir ve şu anda yaklaşık 120 bizona ev sahipliği yapmaktadır. Park, bölgedeki bizon nüfusunu restore etmek amacıyla 2006 yılında kurulmuştur. Yakutya ve Sibirya’daki bizonların çoğu 5000 yıl önce zaten tükenmişti veya Alaska üzerinden Kuzey Amerika’ya taşındılar. Bu nedenle 2006 yılında Kanada’dan bölgeye bizon geri getirildi;

Ebedi Don Müzesi

Edebi Don Müzesi, aynı zamanda Yakutsk’un bir tür arama kartı olan bir turist kompleksidir. Yakutsk’a yaklaşık 10 km uzaklıkta, Chochur Muran Dağı yakınlarındaki bir buzulda yer almaktadır. Mobilya ve buz figürleriyle müze olarak döşenen buzulda bir de buz mağarası bulunuyor. Peder Frost’un ve kızağının buz figürleri bir salonda. Diğer salonlarda Buda, Venüs, Kuzeyin Efendisi ya da kuğu figürleri var. Yerel lezzetleri ve Yakut dondurmasını deneyebileceğiniz bir buz bar da bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.