Okyanusya

Wellington’da Gezilecek Yerler

Te Papa Tongarewa Müzesi

Bu müze Yeni Zelanda’nın ulusal Müzesi olmaktadır. Bu müzenin anlamı hazine koleksiyonu veya hazine yeri demektir. Burada Yeni Zelanda halkının kültürel hazinesine dair her şeyi bulabilirsiniz. Maori kültürüne ait ve birçok sanat eserini sergileyen bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

Wellington Botanik Bahçesi

Bu Botanik bahçesi 1868 yılında kurulmuştur ve Yeni Zelanda’nın en eski Botanik bahçesi özelliğine sahiptir. Thorndon ve Kelburn arasında bulunan tepede yer almaktadır. Botanik bahçesi doğal ormanları, kozalaklı ağaçları, rengarenk çiçekleri ve özel bitki koleksiyonları ile insanların dikkatini çekmiştir. Aynı zamanda bu bahçede kamelyalar, çocuk oyun parkı, sanat sergileri ve yürüyüş yolu gibie bir çok alan bulunmaktadır. Bunların yanı sıra en az 30000 laleden oluşan bir lale bahçesine sahiptir. Bu müze haftanın her günü 24 saat ücretsiz olarak hizmettedir.

Wellington hayvanat bahçesi

Bu hayvanat bahçesi 1906 dan beri hizmet vermektedir. Aynı zamanda Yeni Zelanda’nın ilk hayvanat bahçesi olmaktadır. Dünyanın ilk CarbonZero sertifikasına sahip olan hayvanat bahçesidir. Hayvanat bahçesi ve akvaryum dünya derneğine üyedir. Bundan dolayı burada hayvan hakları üst seviyede ve korunmaktadır. Bu hayvanat bahçesinin en önemli özelliklerinden biri de hiçbir kâr amacı olmamasıdır. İnsanlardan asla para almazlar.

The Beehive

Yeni Zelanda parlamento binasının yürütme işlerini oluşturan binadır. Türkçede arı kovanı anlamına gelmektedir. Bu bina 1964 yılında İngiliz bir mimar tarafından tasarlanmıştır. Makam odaları, milletvekillerinin odaları, yemek odaları, barlar, televizyon ve radyo röportaj gibi birçok oda bulunmaktadır.

Her gün ziyaretçiler için düzenlenen ücretsiz rehberli turlara katılmanız mümkündür. Turlar yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Bu bina, hafta içi 10.00-17.00, cumartesi 10.00-16.00, pazar 11.00-14.00 saatleri arasında hizmet sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.