#Keşfet

Dünyanın En Etkileyici 7 Tren Yolculuğu

Bazen yolculukların karakterini gittiğiniz yerler kadar, yolu kat ettiğiniz araçlar belirler. Aynı yolu farklı zamanlarda, farklı araçlarla gittiğinizde farklı şeyler hissedersiniz.Uzakları gerçek anlamda yakın hale getiren tren de birçok romantik gezgin için özel bir seyahat aracıdır.Uçakların olmadığı bir zamanda, eski zamanların büyük gezginlerinin binlerce kilometre uzaklara gitmesini sağlayan trenler, uçakların aksine manzaranın, insanların kısacası hayatın nasıl değiştiğini gösterirler ruhu gerçekten yola ait olanlara.Biz de size bu yazımızda, dünyanın en heyecan verici tren yolculuklarından bir derleme yaptık.

1.Orient Express

Birçok filme ve romana konu olmuş Orient Express, şüphesiz ki dünyanın en meşhur treni.
İlk seferini 1883 yılında Paris – İstanbul arasında yapan Orient Express, bugün yolcularına farklı güzergâhlarda ve farklı yolculuk sürelerinde seyahat imkânı sağlıyor.  Londra, Paris, Viyana, Venedik, Prag, Budapeşte, Krakow ya da İstanbul’dan Orient Express’e binmeniz mümkün.Eğer bu yolculuk için bir haftanız varsa, İstanbul –Venedik ya da Venedik – Londra rotasını; eğer zamanının kısıtlıysa Venedik – Paris rotasını tavsiye ediyoruz.

2.Trans Sibirya Expresi (Rusya)

Sibirya, dünyanın en ilginç yerlerinden biri. Trans Sibirya Expresi, uzunluğu neredeyse 10.000 kilometreyi bulan Trans Sibirya demiryolu üstünde gidiyor. Tam yedi zaman diliminin değiştiği bu upuzun yol, Çar II. Nikola tarafından 19. yüzyılda yaptırılmış. Doğal olarak yol bu kadar uzun olunca, Trans Sibirya Ekspresi yolcularına farklı seyahat seçenekleri sunuyor.Klasik Trans Sibirya yolu, Moskova’dan Vladivostok’a kadar uzanan, neredeyse 8.500 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık iki haftalık bir yol. Bu yolu St. Petersburg’a kadar uzatarak 19 güne çıkarabilirsiniz. Trans Sibirya Ekspresi ile Çin’e, Pekin’e de gitmeniz mümkün. Muhteşem bir doğa içinde unutamayacağınız bir yolculuk deneyimi, Trans Sibirya Expresi’nde!

3.Andean Explorer (Peru)

4.300 metre yükseklikte olan, dünyanın en yüksek demiryolunda yolculuk etmeye ne dersiniz?Cusco ile Titicaca gölü arasında çalışan Andean Explorer treni, birçok gezginin “yaşanması gereken tecrübeler” listesinde üst sıralarda yer alıyor. Bunun sebebini anlamak zor değil. Bu dokuz saatlik yolculuk, birçok gezi yayını tarafından dünyanın en iyi uzun yolu olarak gösteriliyor. Güney Amerika’nın ilham verici kültürü ve olağanüstü doğası… Daha ne olsun!

4.Glacier Express (İsviçre)

Glacier Express, dünyanın en yavaş trenlerinden biri. Ama inanın, bu iyi bir şey. Çünkü Glacier Express, Avupa’nın en güzel manzaralarına sahip olan Alpler’de yol alıyor.İsviçre’de Zermat ile Davos arasında yol alan Glacier Express, özellikle doğa sporları ve fotoğrafçılık meraklıları için eşsiz bir deneyim. Alpler’in doğası sizi bekliyor.  

5.The Shinkansen (Japonya)

Efsanevi bir tren yolculuğu, sadece eski trenler ve eski demiryolları üzerinde yapılmaz değil mi? O zaman sizi, dünyanın en hızlı trenlerinden Shinkansen’e alalım.Shinkansen Tokyo – Kyoto arasındaki 525 kilometreyi sadece 2 saat 10 dakikalık bir sürede gidiyor. Maksimum 300km/s hıza çıkan tren, “kurşun tren” olarak da anılıyor.Müthiş hızlı bu yolculuğun ardından Hiroshima’ya devam edebilirsiniz. Böylece modern Japonya ile eski Japonya arasında bir yolculuk yapabilirsiniz.

6.The Royal Scotsman (İskoçya)

The Royal Scotsman, muhtemelen dünyanın en lüks treni. Özel olarak döşenmiş kabinlerde sadece 35 yolcu taşıyan trenin iki restoran vagonu bulunuyor. Bir trenden çok, eski zamanların centilmenler kulübünü andıran tren, dört günlük bir yolculukla İskoçya’nın eşsiz doğasının tadına varmanızı sağlıyor.

Trende, yolculuların konforunu sağlamak için her türlü ayrıntı düşünülmüş. Trenin iki restoranındaki yemekler, ünlü şefler tarafından hazırlanıyor. Uykunuz mu geldi? O zaman gece vakti trenin sesinden rahatsız olmayın diye, tren durduruluyor.

7.Pride of Africa (Afrika)


Afrika’nın kalbine giden lüks bir seyahat deneyimi için, yılda sadece bir kere yola çıkan Pride of Africa trenini kaçırmayın!Cape Town’dan Tanzanya’ya, tam 14 günlük muhteşem bir Afrika turu, Pride of Africa’da sizi bekliyor. Mükemmel bir hizmetle, dünyanın en gizemli kıtasını keşfetmek de size kalmış!

Bugünlerde yaz tatili planlarınızı yapmaya başlamış olmalısınız. Bu yaz deniz, kum güneş üçgenini bir kenara bırakıp; daha önce gittiğiniz yerleri de unutup, farklı bir yolculuk deneyimi yaşamaya ne dersiniz? Dünyanın dört bir yanında, eski zamanların romantik gezginlerini yeni maceralara götüren trenler kalkış için sizi bekliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.