Avrupa

Tomsk’da Gezilecek Yerler

Moskova’ya 2.877 kilometre uzaklıktaki Tomsk, ahşap mimarisiyle tanınan Sibirya şehirleri arasında ilk sırada yer alıyor. Yurtiçi ve yurtdışından gelen gezginler, şehrin dar sokaklarında dolaşırken gerçek şaheserleri keşfedebilirler. Ahşap, Sibirya’da her zaman en yaygın ve en ucuz yapı malzemesi olmuştur. Çiftçilerin küçük ahşap evleri olan izby ahşaptan yapılmıştır. Çocuk beşikleri yapıldı, aynı zamanda tabaklar, tekneler ve kızaklar, eğirme tahtaları, dokuma tezgahları – aslında her şey. Ahşap ürünler, Sibirya’daki tüm nesillerin harikulade fikirlerini yansıtıyor.Tomsk, bir ahşap yapı merkezi olduğu için, Sibirya’nın Tomsk kentinde ana rolü ahşap oynamaktadır. Telkari oymalarla süslü evler ziyaretçileri bekliyor. Tüm mahalleler geleneksel Sibirya ahşap binalardan oluşmaktadır.

Ahşap Mimarisi Müzesi

Küçük şirin Tomsk kasabasının turistik yerleri yürüyerek bir günde keşfedilebilir. Yürüyüşünüze, birinci sınıf mimari mimarinin tarihi hakkında fikir veren Ahşap Mimarlık Müzesi’nde başlamalısınız. Bir ahşap mimari anıtıdır. Benzersizdir çünkü Tomsk’taki 20. yüzyılın başlarında moda olan ilk Art Nouveau ahşap yapıdır. Müze, çeşitli evlere ait ahşap parçaları ve oymalı süslemeli diğer objeleri ve geçtiğimiz yüzyıla ait günlük kullanım ahşap objeleri sergiliyor. Tomsk’ta, ahşap evler genellikle yangınların kurbanı oldu, bu yüzden alevlerden kurtarılan sergilerin çoğu, nadiren geçmiş dönemlerin mimari tanıklıklarıdır.

Çadır Çatılı Ev

Tomsk’un en fantastik ahşap anıtlarından biri, 71’deki çadır çatılı evdir. 1910’da ünlü tüccar Georgiy Golovanov için Tomsk mimarı Stanislav Khomich tarafından yapılmıştır. Evin heyecan verici bir tarihi var: 1917 devriminden sonra, villada sinir hasarı olan çocuklar için bir sanatoryum kuruldu ve 1941’de İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla evde tahliye edilen çocuklar için bir yuva vardı. Savaştan sonra bir tıp fakültesi taşındı. 1993 yılında Alman Kültür Merkezi villayı yeniden inşa etmeye başladı ve bugün, çadır çatılı ev, Tomsk Oblast’tan Rus-Almanların buluşma noktası olan Alman-Rus Evi’ne ev sahipliği yapıyor.

Kuşlu Ev

Ateş kuşlarının bulunduğu ev, tüccar Leontiy Sheljabo’nun eski villasına ait. Efsaneye göre villanın avlusundaki şirin küçük kale, tüccarın kızına çeyiz olarak yapılmıştır. Tüccar Sheljabo’nun tam ama aynı zamanda basit villası, hem folklorik Rus ahşap mimarisi ve oymacılığı biçimlerini hem de Barok unsurlarını birleştiriyor. Bugün sıradan kasaba halkı yaşıyor. Artık yemeklerinizi oymalı cumbada alabilir ve 100 yıldan daha eski olan döşeme tahtalarında yürüyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.