Avrupa

Tallinn’de Gezilecek Yerler

Tallinn Seyir Terasları

Şehrin Toompea bölgesi eski yapılardan oluşuyor. Tepede olduğundan bir çok seyir terası var. Bu teraslardan Tallinn şehriniseyretmeniz mümkündür. Toompea bölgesinin arkasında küçük bir gölet ve park yer almaktadır.

Alexander Nevsky Katedrali

Alexander Nevsky Katedrali şehrin kalanından bağımsız bir şekilde 20. yüzyılın hemen başında inşa edilmiş. Sahip olduğu Rus mimarisi ile insanların dikkatini çekmektedir. Alexander Nevsky Katedrali, Mimar Mikhail Preobrazhensky tarafından tasarlanmış bir yapıdır. Ayrıca şehrin en popüler turistik yerlerinden birisi olmuştur. Bu katedral 1894-1900 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimari yapısının güzelliği ile şehre hoş bir görüntü katmaktadır.

Toompea Kalesi

Toompea Kalesi  11. yüzyılda şehrin toompea isimdeki tepesine inşa edilmiştir. Bu kale bir orta çağ kalesi. Tarihi boyunca birçok savaşa tanık olmuş ve birçok kez el değiştirmiştir. Bu kale son restorasyonları yapılarak günümüzde Estonya Parlamento Binası olarak da hizmet vermektedir. Gün içerisindeki bu kaleyi rezervasyon ile ziyaret etmeniz mümkündür.

Kalenin bir köşesinde bulunan Pikk Hermann ise şehrin en önemli noktaları arasında yer alıyor. Üzerinde bulunan Estonya bayrağı vardır. Bu bayrak denizden 95 metre yukarıda ve şehrin en tepesinde yer almaktadır.

Toompea Tepesi

Tallinn tepelerin fazlaca bulunduğu bir şehirdir. Şehrin bu tepelik bölümünde seyir terasları yer almaktadır. Buralardan şehrinin tamamını ayaklarınızın altında gibi izleyebiliyorsunuz.

St Mary’s Katedrali

St Mary’s Katedrali beyaz ihtişamlı yapı, barok ve gotik mimarinin karışımı ile 13. yüzyıl ortalarında inşa edilmiş. Tallinn’in tam bir orta çağ deneyimi yaşattığını söylemek mümkündür. Bu yüzden Tallinn’e yolu düşenlerin mutlaka buraya uğrayıp bu tarihi yansıtan mükemmel katedrali görmeleri gerek.

Tallinn’e gezi için giden kişilerin mutlaka bu yerleri gezi planları arasına eklemeleri gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.