Avrupa

Samara’da Gezilecek Yerler

Samara bir valilik merkezinden bir ticaret merkezine dönüştü. Ekim Devrimi’nden sonra, şehir komünist parti görevlisi Valerian Kuibyshev’in onuruna yeniden adlandırıldı. İsveç Büyükelçiliği Kuibyshev Samara İsveç elçiliği 1941’den 1943’e kadar bu binada bulunuyordu Almanların Sovyetler Birliği’ne saldırmasıyla, eyalet merkezinin önemi muazzam bir şekilde arttı: Sovyetler Birliği’nin batı kesimlerinden bir dizi sanayi şirketi Volga’daki Kuibyshev’e tahliye edildi. Moskova’nın yaklaşan düşüşü göz önüne alındığında, Bolşoy Tiyatrosu ve devlete ait Sovyet film şirketi Mosfilm gibi devlet kurumları ve yabancı elçilikler de buraya taşınmıştır. Stalin’in kendisi için bir alternatif hükümet koltuğu önceden kurulmuş olmasına rağmen, diktatör orada kaldı. Volga’daki sığınağına asla ayak basmadı. Şimdide Samara da gezebileceğiniz yerlere bir bakalım.

Samara Volga bankası

Volga’da her zaman yüzmeye gitmek isteyen herkesin yazın Samara’da iyi kartları vardır. Nehir kıyısı boyunca sonsuz bir gezinti yeri uzanıyor, arkasında güzel ve Rus standartlarına göre temiz bir kumsal var. Soyunma odaları ve çocuk oyun ekipmanları bulunmaktadır. Uçan satıcılar koçanda dondurma ve sıcak mısır satıyor. Bu arada, büyük yolcu gemileri ve Meteor tipi küçük, hızlı ekspres feribotlar nehirden geçmektedir. Su kalitesi bizim için kabul edilebilir görünüyordu, en azından hiçbirimiz bir test banyosundan sonra herhangi bir şikayet almadık. Rıhtım, futbol dünya şampiyonasına giden yolda kapsamlı bir şekilde yeniden tasarlandı ve şimdi gerçekten etkileyici.

Samara’nın ana tren istasyonu

Samara Merkez İstasyonu, deneyimsiz bir ziyaretçiye sanki yabancı bir medeniyet tarafından inşa edilmiş gibi bakıyor. Aslında, Avrupa’daki en yüksek istasyon binası, Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından şiddetli ayaklanmanın ortasında omuzlanan az sayıdaki halka açık yeni inşaat projelerinden biridir. 1996 yılında fütürist 101 metre yüksekliğindeki binanın temel taşı atıldı ve rekor sürede çalışma gerçekleştirildi. Bir iletim direği ve 95 metre yükseklikte bir izleme platformu, uzaktan görülebilen istasyon kulesini taçlandırıyor. Samara, Rusya’nın neredeyse tüm bölgelerine demiryolu ile hala bağlı ve diğerlerinin yanı sıra Orta Asya’ya da direkt trenler var. Tren istasyonunun içinde ve çevresinde, yerel şekerleme markası “Samara” nın çikolataları her yerde satılıyor ve şehrin en iyi hatırası.

Gruschin Festivali

Yıllar geçtikçe, Volga’daki Gruschin Festivali, bir gitar ve kamp ateşi ile küçük, neredeyse aile buluşmasından büyük, büyük bir etkinliğe dönüştü. Bu arada, Samara ve Tolyatti’nin ortasında, her yaz 200.000’den fazla genç büyük bir çadır kampı ve bir tür “Woodstock of söz yazarları” için buluşuyor. Juri Visbor veya Bulat Okudschawa gibi tüm büyük Rus ozanlar çoktan sahneye çıktı. Gruschin Festivali uzun zamandır yurt dışından ziyaretçi çekiyor. Festivalin kökeni, 1967’de Sibirya’da bir tekne turunda birkaç kişiyi boğulmaktan kurtarırken ölen öğrenci Valeri Gruschin’in arkadaşlarının toplantılarına dayanıyor. Yıllar geçtikçe, yetkililer tarafından şüpheyle izlenen gayri resmi buluşma, oldukça ticari bir olaya dönüştü. Çadırın, gitarın ve kamp ateşinin temel özellikleri kaldı. Mastryukovo Gölleri üzerindeki festival alanına Samara’dan banliyö trenleri ile kolayca ulaşılabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.