Dünya, Kuzey Amerika, Orta Amerika

Porto Rico da Görmeniz Gereken 5 Yer

Porto Riko Gezi Rehberi

En güzel seyahat rotalarından birine, Porto Rico da Görmeniz Gereken 5 Yer konulu yazı ile göz atalım ve keyifli bir seyahat planı için yol haritası çıkaralım.  

Porto Riko Nerede?

Kendine has bir ülke olan Porto Rico, 4 milyon civarındaki nüfusuyla Dominik Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alıyor.  New York’a ve Miami’ye ayrı ayrı 3 ve 2 saat mesafede yer alıyor. Gezilecek birçok tatil mekanı olduğu için hazırlıklarınızı buna göre yapmalısınız.

Hadi gelin Porto Riko Gezi Rehberi yazımız ile, bu ülkeyi daha fazla anlatmaya çalışalım.

El Yunque Yağmur Ormanı- Ulusal Orman

Porto Rikoda görülecek yerler arasında en dikkat çekici yerlerden biri El Yunque Ulusal Ormanı ismiyle bilinen yağmur ormanlarıdır.  Bu ormanların özellikleri şöyle sıralanabilir:

 • Yaklaşık 240 ağaç türü vardır.
 • Kurulan dünyanın önemli ormanları arasında yer alır.
 • Rio Grande Bölgesinde 1903 senesinde yapılmıştır.
 • Orman genelinde şelale, nehir görülebilir. Bu alanlar el değmemiş yapıdadır.
 • San Juan ile arasındaki mesafe bir saat kadardır.

Gezeceğiniz Porto Riko yağmur ormanı sizi farklı bir dünyada hissettirecektir. Telefon ya da fotoğraf makinenizde bolca yer açarak buraya gelmeyi unutmayın.

San Juan’da La Fortaleza

Porto Rico başkenti San Juan’da bulunan La Fortaleza kale özelliği ile dikkat çekiyor. Özellikle 1533-1540 yılları arasında şehri savunmak üzere bölümleri oluşturulmuş olan mimarisi özel bu yapıyı mutlaka görmelisiniz. Büyüleyici bu alan eski dönemlerden beri önemini koruyor.

Renkli Colon Meydanı’nda Gezin

Plaza de Colon veya Colon Meydanı tarihi eser özelliği gösteren en renkli gezilecek alanlardan biridir. Porto Riko eski şehir bölgesi sınırlarında yer alan bu meydanda şunları görebilirsiniz:

 • Kristof Kolomb Heykeli
 • Tapia Tiyatrosu
 • Case del Callejon

Konaklamak ve eğlenmek isteyenleri de düşünen bu şehirde birçok yerde gezinti yapabilirsiniz. Keyifli bir tarihi gezinti ardından yemek yiyerek ardından da hoş mekanlarda müzik dinleyebilirsiniz.

Benzersiz Mimarilerle Eski Juan Şehrini Keşfedin

Gezilmesi gereken Porto Riko turistik yerleri arasında Eski Juan Şehri en büyük kentlerden biri olarak dikkat çekiyor. Şehrin tarihi 500 seneyi buluyor.  Şehirdeki sömürge binalarına bakıldığında restore edildiği bilinmektedir. Gün içinde zamanınızı ayırarak bu şehrin her yerini tüm kendine has yapısıyla gezebilirsiniz. Şehirde dikkat çekici mimarilerin büyüsüyle unutulmaz bir tatil ayarlayabilirsiniz.

Ponce Şehrinde Castillo Serralles Müzesi

Porto Riko’da rom içkisi üreticisinin evi olarak varlığını sürdüren Castillo Serralles ayrıca bir işlevi daha barındırıyor. Müze halinde ziyaretçi kabul eden bu ilginç mekanı mutlaka görmelisiniz. Yapılış tarihi 1930 olan bu müze ücretli şekilde 10:00-16:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Cuma, cumartesi ve pazar günleri açık olduğunu da hatırlatmakta fayda var:

 • Rom üretim yerleri
 • Özel hazırlanmış bahçe müze gezisinde karşılaşacağınız yerlerden…

Porto Rico’da Başka Nereler Gezilir?

Porto Riko’da gezebileceğiniz başka yerler de bulunuyor. Yukarıda sayılanlar içerisinde kendi seçimlerinize göre seyahat edebilirsiniz. Bunun dışında seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

=>  Las Cascadas Su Parkını Görmeden Gitmeyin

 • Aguadilla bölgesinde Karayipler’de bulunuyor.
 • 1985 yıllında ziyaretçilere açılmıştır.
 • Dünyanın en iyi 10 su parkından biri olarak kabul edilmektedir.
 • Tüm günler 09:30-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 • Küçük çocuklar ve 75 yaş üstü yaşlılara ücretsiz giriş izni vardır.

=> Isla Verde Adasında Tazelenin

Porto Riko’nun güvenli bölgeleri arasında olarak bilinen Isla Verde, tatil seçenekleri açısından oldukça güzel bir alandır. Buraya birçok kişi özellikle kumsalları nedeniyle gelebiliyor. Huzurlu bir ortamda ruhunuzu tazeleyebilirsiniz.

=> Castillo San Cristobal Kalesini Görün

Castillo San Cristobal Kalesi, başkent San Juan eski şehir bölgesinde bulunuyor.

 • 1783 yıllında inşa edilmiştir.
 • Tarihte çok önemli bir yeri olduğu söylenmektedir.
 • Gemi saldırılarıyla dolu bir geçmişi vardır.
 • Her gün 09:00-18:00 saatleri arasında gezilebilir.

=>Teleskop Severler İçin Arecibo Gözlemevi

Arecibo Gözlemevi, her gün 09:00-16:00 saatleri arası ziyarete açık olan bir radyo teleskop sahasıdır. Arecibo bölgesinde yer alır ve Porto Riko Ulusal Bilim Vakfı işbirliğinde açılmıştır.

=> Sanata Meraklılar için Porto Riko Sanat Müzesi

Museum of Art of Puerto Rico- Porto Riko Sanat Müzesi 2000 senesinden bu yana ziyaretçilere açık bir sanat müzesidir. Ülkede hakim sanat eserlerini bu alanda görebilirsiniz. Porto Riko’nun en güzel gezilecek alanları için 10:00-17:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Porto Riko görülmesi gereken yerler tatil alanları ziyaret edenler açısından daha da çeşitlenebilir. Fakat temelde bu yerleri değerlendirebilirsiniz.

Kuzey Amerika Gezi Rehberi, Güney Amerika Gezi Rehberi ve Gizemli uygarlık Mayalar ile ilgili Antik Maya Tapınakları