Avrupa

Portekiz’de Gezilecek Yerler

Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülkedir.Ülke bazı takımadalave özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in birer parçası haline gelmiştir.Ekonomide çimento,tuğla,tekstil,kağıt ,endüstri anlamında epeyce gelişmiştir.Özellikle Porto şarabı en bilinen şarabı olmuştur.Şişe mantarları ile de ün kazanmıştır.Portekiz Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden biridir. Akdeniz iklimine sahiptir.Bilindiği gibi yazları sıcak kışları nemli ve yağışlı olmuştur.

Lizbon

Bu şehir Portekiz’in başkentidir.Tıpkı İstanbul gibi iki yakaya sahip olan Lizbon dünyadaki sayılı bir jeopolitik yere sahip yerlerden biridir.AB içindeki en kalabalık şehirlerden biridir.Buradaki Humberto Delgado Havalimanı uluslararası öneme sahiptir.Sao Jorge Kalesi etrafındaki arkeolojik çalışmalar buradaki millet Fenikelilerin tarihini ortaya çıkarmakta etkili olmuştur.

Braga

Braga oldukça küçük bir şehirdir. Ama küçük olması güzelliklerini etkilememektedir.Burada çok önemli klise olan Braga Katedrali bulunmaktadır. Kendinizi dingin ve huzurlu hissedeceğiniz Santa Barbara bahçesi eşsiz güzellikte yemyeşil ve iç açıcı bir özelliğe sahiptir.Hristiyanların gözde klisesi Dağların İsa’sı Klisesi önem arz etmektedir.En sıcak ayları yazın olup en fazla turist gelen mevsimde yazları olmaktadır.

Azor Adaları

Atlas Okyanusu’nda bulunmaktadır.Buradaki adalar volkanik yapıdadır.Bu nedenle birçok kratere rastlayabilirsiniz.Bu adalar Avrupa’da çay ekmektedir. Lagoa Das Sete Cidaes burası ikiz bir göl özelliğine sahiptir.Bir efsaneye göre burada bir kral ve kızı yaşamaktadır. Kral kızının kimselerle konuşup görüşmesine izin vermez. Kızını herkesten kıskanır. Ama prenses gönlünü çoktan oralardan geçen bir çobana kaptırmıştır.Kral bunu öğrendiğinde bunun asla mümkün olmayacağını kızına anlatır eğer kabul etmezse çobanı öldürteceğini söyler.Bunu duyan güzeller güzeli prenses sevdiği çobanla görüşmek için buraya gelir. Birbirini seven iki genç birbirlerine sımsıkı sarılarak öyle bir ağlarlar ki gözyaşları ilte burayı oluşturur.Çobanın gözlerinden mavi, prensesin gözlerinden yeşil renkte gözyaşları akar.İşte bu renkli gözyaşları ikiz gölü oluşturur.Yani burası kavuşamayan iki aşığın hikayesini anlatır. Mutlaka görülmesi gereken efsanevi bir yerdir aslında.

Cabo da Roca

Burası Avrupa’nın en batısıdır.Kayalıklarda Atlantik Okyanus dalga seslerini duyar , ıssız bir yerde yukarıdan manzarayı izleyebilirsiniz.Bazı tarihi kayıtlara göre bir kaleden bahsedilmektedir.Napolyon Savaşları burada tarihi bir geçmişe sahiptir. Bu yarımada savaşında kıyı boyunca savunma mekanizmaları oluşturduğu söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.