Güney Amerika

Peru’da Gezilecek Yerler

Old Town

Parnu’da gezilecek yerlerin çoğu old town bölgesinde olmaktadır. Bu bölge trafiğe kapalıdır ve etrafında Art Nouveau (yeni sanat) mimarisindeki evler yer almaktadır. Ancak bunların çoğu günümüzde restoran, cafe, hediyelik eşya dükkanı, otel gibi amaçlarla kullanılıyor. Buradaki evler mimari yapıları sayesinde insanların dikkatini çekmektedir.

Town Hall

Şehrin görülecek en önemli yerlerden birisi belediye binası. 1797 yılında zengin bir tüccar tarafından özel mülk olarak yaptırılmıştır. Bina, Çar I. Alexander’ın şehri ziyaret etmesi sırasında konaklaması ve çok beğenmesi sonucunda belediye binasına çevrilmiş. Bugün Parnu’da yer alan en eski ve en güzel Art Nouveau mimarisine sahip binalardan biri olma özelliğine sahiptir.

St. Catherine’s Church

Azize Katerina Kilisesi şehir mimarisine yakışır bir  biçimdedir.  1768 yılında inşa edilmiştir. Rus Çariçe II. Katerina’nın şehri ziyaret ederek mimarisini çok beğendiği için ve kendi adını taşıyan bir kilise yaptırmayı istemesine bağlı olarak inşa edilmiş.

St. Elizabeth’s Church

Old town bölgesinde yer alan başka bir kilise de Azize Elizabeth Kilisesi. Rus İmparatoriçe Elizabeth tarafından bağışlanan parayla inşa edilmiş. Bu kilise 1744 yılında yaptırılmıştır. Aynı zamanda dekorasyon sadeliği sayesinde Estonya’daki önemli barok kiliselerden biri olmaktadır.

Lydia Koidula Monument

Lydia Koidula’nın heykeli şehrin en güzel parklarından birinde bulunmaktadır. Gençlik yıllarını Parnu’da geçiren Lydia Koidula (1843 – 1886), şehirdeki ilk tiyatroyu kurmuştur ve tiyatro yazarlığı ile gazetecilik yapmış. Estonya’da başlatılan okuryazarlık ve ulusal farkındalığın öncülerinden birisi olmuştur. Aynı zamanda ülke tarihindeki önemli figürlerden birisi.

Parnu museum

Parnu’da gezilecek en önemli yerlerden birisidir. Cilalı Taş Devri’den başlayıp günümüze kadar ulaşan şehir müzesidir. 11 Bin yıllık süreci kapsamaktadır. Bu müzede Taş Devri, Orta Çağ, Barok dönem, Cumhuriyet ve Sovyet dönemini kapsayan objeler sergileniyor. Müzede sergilenen en güzel objelerden birisi, “Taş Devi Madonnası” adı verilen küçük heykeldir. Bu heykelin 8000 yıldan daha fazla geçmişi vardır. Aynı zamanda bu heykel İskandinavya ve Kuzey Avrupa’da bulunan en eski insan şekilli heykel olma özelliğine sahiptir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.