Avrupa

Novosibirsk’de Gezilecek Yerler

Novosibirsk hattı, 1,6 milyon nüfusa sahip, bu da onu Sibirya’da doğru şehir ve Rusya’nın üçüncü büyük şehri yapıyor. Şehir, Ob Nehri üzerinde yatıyor ve 1893’te kuruldu. O sırada, Batı Sibirya değiştirildiğinde, Trans-Sibirya Demiryolu için Obbau üzerinde, o zamanlar mega kent olan Novosibirsk’in ait olduğu bir köprü inşa edildi. Anketten sadece 70 yıl sonra, Novosibirsk 1 milyon nüfuslu sınırı aştı. Trans Sibirya Demiryolunda seyahat ederken, Novosibirsk bir altyapı mola yeridir. Şimdide Novosibirk’ teki gezilecek yerlere bakalım

Küre Tiyatrosu

Novosibirsk’teki bir diğer büyük ve önemli tiyatro Küre Tiyatrosu’dur. 1930’da açıldı ve o dönemde hala çocuk tiyatrosu olarak kullanılıyordu. Ancak artık yetişkinler için etkinlikler de burada gerçekleşiyor. Bina bir yelkenli gemiyi andırıyor ve cephesi açık renkli mermerden yapılmıştır. Tiyatronun hemen önünde büyük bir çeşme ve ünlü Rus müzisyenlerin heykellerinin bulunduğu güzel bir park bulacaksınız.

Merkezi İstasyon

Novosibirsk Merkez İstasyonu 1939’da açıldı ve Sovyet döneminin tipik tarzında inşa edildi. Sibirya’daki en büyük tren istasyonudur ve 1990’ların sonunda restore edilmiştir. Ana tren istasyonunun hemen yanında turkuaz renkte düzenlenen S-Bahn istasyonu var. Trans Sibirya Demiryolu ile gelirseniz, doğrudan buraya varacaksınız. Tren istasyonu da merkeze yürüme mesafesindedir veya sadece ucuz bir taksiye binebilirsiniz.

Tiyatro ve Opera Binası

Novosibirsk’teki tiyatro ve opera binası, Sibirya’daki en önemli kültür binası ve Rusya’nın en önemlilerinden biridir. Moskova’daki efsanevi Bolşoy Tiyatrosu’ndan bile daha büyük. Büyük bina Mayıs 1945’te açıldı ve telkari sütunlar ve güçlü bir kubbe ile etkileyicidir. Kubbe 60 metre çapa sahiptir. Bina, Lenin Meydanı’ndaki Red Prospect’te çok merkezi bir konuma sahiptir.

Lenin Meydanı

Novosibirsk’in ana caddesi olan Red Prospect ile tiyatro ve opera binası arasındaki Lenin Meydanı. Elbette burada büyük bir Lenin heykeli eksik olmamalı. Ancak İkinci Dünya Savaşı anısına dikilen başka heykeller de var. Bir işçinin, bir askerin ve bir çiftçinin heykellerinin yanı sıra meşaleli genç bir adam ve mısır başaklı bir kız da var.

Şöhret Parkı

Sakin, hoş bir atmosfer sunar ve sizi sayısız ağaç ve geniş yeşil alanların arasından yürüyüşe davet eder. Eski tanklar, bayraklar ve savaş uçakları artık çocuklar için ve ayrıca yetişkinler için bir tür macera oyun alanı oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.