Avrupa

Nijni Novgorod’da Gezilecek Yerler

Moskova’nın 400 km doğusunda yer alır ve 1221 yılında kurulmuştur. Şehir hattı 1,25 milyon nüfusa sahiptir ve bu da onu Rusya’nın beşinci büyük şehri yapmaktadır. Nizhny Novgorod, Volga’nın hemen üzerinde yer alır ve nehir yolculukları için çok popüler bir destinasyondur. Şehir çok rahat ve turist kalabalığı tarafından istila edilmiyor. Çizgiye karşı büyük tarihsel önemi ve birçok heyecan verici eylemleri var. Kültürel olarak kuzeyde size birçok müze, anıt ve harika mimari yapılar sunarlar. Nizhny Novgorod, UNESCO tarafından dünyanın en tarihi ve kültürel açıdan en ilginç 100 şehri listesine dahil edildi. Bunun hakkında daha fazlasını söylememe gerek yok. Kasabadaki erdemli yerlere hadi bakalım.

Kremlin

Nijniy Novgorod’daki Kremlin simgesi Kremlin, Nizhny Novgorod’un ana cazibe merkezidir ve çok büyük bir alanı kaplar. Oka ve Volga nehirlerinin birleşiminden uzak değildir ve size harika bir manzara sunar. Kremlin, 16. yüzyılda inşa edilmiş bir ortaçağ taş Rus kalesidir. Kalenin 13 kulesi vardır. Bunlardan en ünlüsü Dmitrievskaya Kulesi’dir. Burası aynı zamanda Kremlin’in ana girişinin ve Bolshaya Pokrovskaya Caddesi’ndeki bilet gişesinin bulunduğu yerdir. Kremlin’de yine 16. yüzyılda inşa edilen Başmelek Mikail Katedrali korunmuştur. Volga’da bir tekne turu sırasında Kremlin’in en güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bolshaya Pokrovskaya

Bolshaya Pokrovskaya Caddesi, Nizhny Novgorod’un tarihi yaya bölgesidir. Kremlin’in yanındaki Minin ve Pozharsky Meydanı’nda başlıyor. Burada çok sayıda kafe, bar, restoran ve müzenin bulunduğu 20. yüzyılın başlarından kalma 2-3 katlı evler bulacaksınız. Birkaç metrede bir heykel veya anıt da var. Örn. bir güvercini kovalayan bir kedi, bir fotoğrafçı, bir polis memuru veya aşık bir çift. İşte 1896’dan itibaren Rusya’daki ilk tramvay hattının bir parçası.

Eyalet Bankası Binası

Nijniy Novgorod’da devlet bankası binası. Devlet bankası bir peri masalı kalesine benziyor. Bahse girerim orada bir banka olduğundan asla şüphelenmezsin. Bina, Kremlin’den çok uzak olmayan Bolshaya Pokrovskaya Caddesi’nin tepesinde yer almaktadır. Tek kelimeyle güzel bir bina.

Yukarı Volga’daki Gezinti Yeri

Yukarı Volga’daki gezinti yeri, yürüyüşler ve Volga’nın büyüleyici manzarası için çok popüler bir yerdir. Özellikle günbatımında çok güzel. Gezinti yeri, şehrin ilk halka açık parkı olan Alexandergarten ile komşudur. Nehir limanı da burada, Volga gemilerinin durduğu yer. Güzel Noel Kilisesi (Meryem Ana’nın Doğumu Katedrali olarak da bilinir) gezinti yolunda yer almaktadır. Renkli kubbelerini kapak resminde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.