Kuzey Amerika

New York’da Gezilecek Yerler

Hollandalılar tarafından 1615’te New Amsterdam adıyla kurulan şehir, 1664’te İngiltere olunca New York adını aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık nüfusa sahip şehridir. New York dünyanın ana merkezidir ve Times Meydanı’nın bulunduğu meydan iş, moda, müzik, eğlence ve sanat gibi birçok etkinlikle doludur. Dünyanın en önemli sembolik heykellerinden biri olan Özgürlük Heykeli de burada. Chinatown ve Little Italy gibi çoğu etnik bölge de vardır. Ayrıca Birleşmiş Milletler merkezi New York’ta. Şehir, Staten Island, Bronx, Brooklyn, Manhattan ve Queens olmak üzere 5 ana bölgeden oluşmaktadır. Şehirde geceleri, ışıkların parladığını düşünebilirsiniz. 11 Eylül 2001’de saldırıya uğrayan ticaret merkezinin dünyaca ünlü ikiz kuleleri de burada.

Times Square

Dünyanın en ünlü caddelerinden birisidir.. Günde ortalama 350 bin kişi bu caddeden geçmektedir.

Özgürlük Heykeli

Heykel, Özgürlük Adası’nda yer almaktadır. 26 Ekim 1886’da Fransızların hediyesi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne verilmiştir.

Central Park

341 dönüm büyüklüğünde bir parktır. Şehrin merkezinde doğal bir yaşam sunar.  Parkın içinde,  hayvanat bahçesi, oyun alanları vardır.

Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak New York’un ılıman bir iklime sahip olduğunu söyleyebiliriz. En soğuk aylar Aralık ve Ocak’tır. Bu aylarda sıcaklık -3 dereceye düştü. En sıcak aylar arasında Temmuz ve Ağustos bazen 29 dereceye ulaşır.

New York’a gitmeyi planlıyorsanız en iyi aylar Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır ve hava 26 dereceyi geçmez. Ancak New York’tan bahsederken aklına New York kutlamaları geliyor. Ayrıca Aralık sonunda New York’u ziyaret edebilir ve Times Meydanı’nda Yeni Yılı kutlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.