Avrupa, Dünya

Köln’de Gezilmesi Görülmesi Gereken 6 Yer

 

Tarihin hayretler uyandıran mimarisi ile günümüzün modernizmini bir arada sunan, parkları ve birası ile ünlü Köln’de mutlaka gezmeniz gereken yerler hakkında güzel bir deneyim yaşamaya hazır mısınız?

Aylar önce Köln Katedrali ile başlamıştı Köln gezimiz ama seyahat halinde olduğumuz için yaydığımız onca makaleyi sizlerle paylaşmakta biraz gecikebiliyoruz öncelikle bunun için özür dilemem gerektiğini biliyorum.

Love Locks (Aşk kilitleri)

Köln’ü keşfetmeye hemen yakınlarında yer alan Love Locks (Aşk kilitleri) ile devam etmek istiyorum.  Katedral’den yaklaşık 50 metre uzaklıkta, Hohenzollern Köprüsü’nde yer alıyor. Hohenzollern Köprüsü, Dom Katedrali ve Ren nehri aslında Köln’ün siluetinin belirleyici üçlüsü. Köln’ü kısa yoldan anlatabilmek için bu noktadan resim çekmeniz yeterli.  Bu tarihi köprüden sadece yayalar ve trenlerin geçişine izin verilmekte yayaların geçtiğimi bölümde tren ile yaya geçidini ayıran demir parmaklıklara takılan binlerce kilit muhteşem görüntülerin ortaya çıkmasını sağlamış. Olay şu buraya gelen sevgililer ismini yazdıkları asma kilidi buraya takarla ve dönüp arkalarını Ren nehrinin azgın sularına anahtarını atarlar. Köln gezinizde mutlaka görmelisiniz.

Ludwig Müzesi

Köln gezimize yine az önceki gezmiş olduğumuz noktaya çok yakın bir noktadan devam etmekte fayda var böylelikle kısa zamanda daha çok yer görmüş oluruz. Ludwig Müzesi, yine Katedrale ve Hohenzollern Köprüsüne çok yakın bir noktada olmasının yanı sıra içeride yer alan sanat eserleri bakımından hayli zengin.  Köln gezinizin bir parçası olması gerektiğini düşündüğüm Ludwig Müzesi, içerdiği sanat eserleri bakımından oldukça zengin. Müze çikolata fabrikası sahibi olan Ludwig aynı zamanda sanat tutkunu birisidir. Edindiği sanat koleksiyonlarını ve tarihi eserleri müze için bağışlamasının ardından oluşmuş. Bugün Köln’ün en önemli müzelerinden birisi.

Köln aynı zamanda bir müze şehri demeden geçmek istemiyorum. İçerdiği paha biçilmez tablolar, resimlerin yer aldığı Wallraf-Richartz Müzesi  Almanya’nın en büyük sanat müzelerinden birisi. Ortaçağ’dan itibaren 19. Yüzyıla kadar onlarca resim ve tabloyu emin olun sizde çok merak ediyorsunuz.

Bir döneme damgasını vuran Roma çağından kalan lahit ve mozaik benzeri bir çok tarihi ve sanat eserini görmek için Köln Roma – Alman müzesi iyi bir fikir olacaktır. Mükemmel ışıklandırma ve açıklamalarla sunulan bu eserler sizleri büyüleyecek.

Çikolata müzesi

Çikolata müzesi gezinize renk katacak farklı bir müze. Hani çocukluğumuzda Avrupa’dan gelen akrabaların getirdiği çikolataları nasıl severdik değil mi? İşte o dönem dahil çok eskilere ve günümüze kadar çikolata yapımından çeşitlerine kadar bir çok farklı şeyi keşfetmek hayli keyifli olacaktır.

Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçelerinden birisi olan Köln hayvanat bahçesi, yine gezinizin bir parçası olması gerektiğini düşünüyorum. Binlerce hayvana ev sahipliği yapan Kölner Zoo‘yu gezmek için bir gün ayırmanızı kesinlikle öneriyorum. Timsahlardan balık çeşitlerine, aslandan kuş çeşitlerine hayran kalacağınız bir yer olduğuna emin olabilirsiniz. Hayvanat bahçesinin çıkış kapısından çıktıktan sonra tam karşıda yer alan Akvaryumu mutlaka görün. Hayvanat bahçesine girenler aynı giriş kartı ile buraya ücretsiz girebilmekteler. Akvaryumdan sonra Köln Flora ilginizi çekecektir. Bir çok egzotik bir türü devasal ağaçlar hayranlık uyandırıyor.

Kölner Seilbahn

Kölner Seilbahn ile hem Köln’ün muhteşem manzarasına tanıklık edebilir hem de teleferiğin sonunda sizleri bekleyen ve Almanya’nın en güzel parklarından olan Rhainpark‘ı gezebilirsiniz. Ren Nehri ve muhteşem Köln manzarası eşliğinde varacağınız bu parkta büyük bir alana kurulmuş doğa parkına imrenmemek elde değil. Hatta içeride ki küçük tren ile park içerisinde kısa bir gez hayli renkli olacaktır. Göl, şelale, çocuk oyun alanı, dinlenme alanları ve daha fazlasını bulabileceğiniz RheinPark’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kölner Stadtwald

Hazır parklardan bahsetmişken Kölner Stadtwald‘dan bahsetmeden geçemiyorum eğer vaktiniz varsa mutlaka ziyaret edin. Büyük bir gölün süslediği bir parkta ilerledikçe bir çok hayvan ile iç içe olmaya başlıyorsunuz. Geyikten koyuna , Tavuktan Hindiye onlarca farklı canlı sizin elinizden bir şeyler yiyebilmek için bekliyor olacak. Biraz dinlenmek, doğanın sesini dinlemek için Kölner Stadtwald’dan başka bir yer size beklediğiniz huzuru verebilir mi, bilmiyorum.

Forstbotanischer Garten

Forstbotanischer Garten yine Köln’ün muhteşem parklarından bir tanesi hatta parkın ötesinde bir orman. Burada iki park var birinden çıkıp diğerine girmek mümkün ilk park tamamı ile meyve bahçeleri, baharatlar ile yapılandırılmış daha çok büyük bir bahçe havasında. İkincisi ise tam bir doğa parkı. Asırlık ağaçlar, farklı ülkelerden getirilmiş bitki türleri ile hem zengin bir alan hem de doğanın tüm sessizliğini yaşayabileceğiniz bir yer.

Köln’de yapmanız gereken en güzel aktivitelerden birisi de tekne ile Rhein Nehrinin azgın sularına karşı tekne turuna çıkmak. Sağlı sollu Köl’ün en güzel yapılarını, nehir kıyısında ki güzelliklerini keşfedebilirsiniz.  Rhein nehri, Köln’ün İstanbul boğazı gibi düşünün. En pahalı evler burada, yapılan Tüm aktiviteler burada yapılıyor.

Şubat ayı gibi yolunuz düşerse Köln Karnavalı görmeniz gereken muhteşem bir aktivite. Yine yaz başlarında Eş cinsellerin yaptığı karnaval ise hayli renkli geçiyor.

Köln Gece Hayatı

Daha çok eşcinsel barları ile gündeme gelen bu barları ziyaret etmenizde fayda var. 50nin üzerinde gece kulübü ve bar ile gece hayatı anlamında Köln hayli ilgi çekici bir yer. Bir defa HardRock Cafe’yi ziyaret ettiğimde içeride ki atmosfer, muhteşem ilgi ve mekanın büyüsü benim hayli ilgimi çekmişti.

Köln Alışveriş

Köln’e kadar geldiniz ve alışveriş yapmadan dönmem diyorsanız Schildergasse tam size göre bir yer. Burada yer alan onlarca mağazadan alışveriş edebilirsiniz. Yalnız burada Türkiye’de olduğu gibi alışveriş kültürü yok burada daha çok her markanın kendine has yer bulunuyor. Türkiye’de tek bir AVM’de onlarca marka bulmak mümkün ama burada alış veriş baya bir zevkli.

Köln Konaklama

Onlarca farklı otel sizlere iyi hizmet vermek için yarışmakta. Burada şu tecrübeyi edindim konaklamak için seçtiğiniz otel ne kadar küçük olursa olsun iyi hizmet vermek için vermeleri gereken hizmetin en iyisini vermekteler. Bizde 4 yıldızlı bir otelde 2 yıldızlı bir otelden aldığınız hizmeti alamazken burada 2 yıldızlı bir otel bizdeki  4 yıldızlı bir otelin verdiği hizmet kalitesini verebiliyor. 250’nin üzerinde otelin hizmet verdiği bir şehir konaklama almadan önce internet üzerinden kullanıcı yorumlarını takip ederek az önce verdiğim örnek de olduğu gibi düşük bütçe ile muhteşem bir otelde konaklama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.