Asya

Kazakistan’da Gezilecek Yerler

Kazakistan  Orta Asya’da yer alan bir ülkesidir.7 bağımsız Türk devletinden biri olan Kazakistan yüzölçümü açısından dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. İki resmi dili bulunmaktadır. Kazakça ve Rusça olmak üzere. Kazakça Türkçe’ye benzediği için birçok kelimeyi kolaylıkla anlayabilirsiniz.Kazakistan!a gitmek için yazları tercih etmeniz gerekebilir çünkü kışları çok sert geçebilmektedir. Buranın mutfağını daha çok et ürünleri oluşturmaktadır. Kuzu,koyun, sığır,deve gibi.Aynı zamanda kımız ve subat adında milli içecekleri vardır.Konumundan dolayı çok farklı kültürlerle etkileşim halindedir. Bu nedenle de Türk kültürleriyle aktif etkileşim halindedirler.Tarım hayvancılık ve madencilik bu ülkede geçim kaynağı olmuştur. Bunun yanı sıra avcılık da Kazaklar için önemldir.Ülkenin ekonomisine asıl katkıda bulunan kaynak madenciliktir. Kömür,bakır,altın,kurşun ve benzeri maden yatakları bulunur.Rezervlerin en çok bölümü bu ülkede çıkarılmaya devam etmektedir.Bu özelliklere sahip kültürel ülke Kazakistan’ın elbette bunların yanında turistik yerleri de fazladır.Peki Kazakistan’a gittiğimizde nerelere gitmeliyiz.İnceleyelim.

Astana

Kazakistan’ın başkenti olan Astana ikinci büyük şehridir.Son zamanlarda çok gelişmekte yapı ve şehirleşme açısından farklı projeler hayata geçirilmektedir.Sempatik, içten ve güleryüzlü insanlarıyla bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde hiç yabancılık çekmezsiniz.Astana’yı kuş bakışı izleyebileceğiniz 106 metre yüksekliğe sahip Bayterek Kulesi şehrin simgesi haline gelmiştir.Bayterekin anlamı nereden gelmiştir derseniz buranın altında efsanevi bir gerçek yatmaktadır. Bayterek bilgelik ve uzun ömür vaadeden sihirli bir isim olmuştur. Bir  nevi yaşam ağacı. Aynı zamanda Kazakistan’ın devlet başkanı olan Nazarbayev’in el izi bulunmaktadır.Sizler oraya gidip elinizi koyduğunuzda Kazakistan’ın milli marşı çalmaya başlar.

Almatı

Kazakistan’ın eski başkenti olan Almatı kültürel zenginliğe sahip bir şehir olma özelliğindedir.Elmanın çok meşhur olmasıyla şehre Almati denmektedir.Elmanın kaba söylenme şekli gibi düşünülebilir. Kendine has doğal güzellikleri ve köklü geçmişi sayesinde her yıl ülkemizden veya diğer ülkelerden pek çok  turist ziyaret etmektedir.Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Cumhuriyet Meydanı’dır. Çünkü resmi törenlerin ve etkinliklerin gerçekleştiği alandır. Turistlerin ilgisini çeken bir diğer yer meydanın ortasındaki Bağımsızlık Anıtı’dır.Anıtın tepesinde bulunan Altın Adam Heykeli asıl dikkat çeken mimari yapıt olma özelliğindedir.Almatı’nın en değerli müzelerinden biri olan Devlet Merkezi Müzesi 400’e yakın eser  barındırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.