#Keşfet, Dünya

Japon Kültürüyle İlgili Öne Çıkan 8 Şey

Japon kültürü denildiğinde o kadar çok şey var ki konuşulacak. Bunlardan ilk sekizi hakkında küçük bilgilere ne dersiniz? Uzak Doğu’nun en dominant kültüre sahip ülkelerinden biri olan Japonya denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Çekik gözler? Farklı bir mutfak? Teknoloji harikaları? Bu yazıda sizi çok daha fazlası bekliyor.

1-Samuray

Japon tarihinde soylu askerlere verilmiş bir unvan olan samuraylık, kültürel anlamda da büyük bir önem taşıyor. Tarih boyunca yaşanan savaşlarda yeteneklerini gösteren bu eğitimli askerler, Hollywood sinemasında bile birçok filme konu oldu. Kılıç kullanmaktaki ustalıkları, gizemli kıyafetleri ve savaş yetenekleriyle dikkat çeken samurayları merak ediyorsanız dünyanın farklı noktalarında bu askerlerin aksesuarları ve yaşam tarzlarını inceleyebileceğiniz müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

2-Geyşa

Japonya’da 17. yüzyılda ortaya çıkan geyşalık makamı, kültürün en renkli detaylarından biri olarak dikkat çekiyor. Yürüyüş, konuşma ve dans dersleri alan geyşalar, erkek ziyaretçileri belirli kurallar eşliğinde ağırlıyor. Yiyecek içecek servisinden, dans gösterilerine kadar farklı şekillerde hizmet veren bu geyşaların sayısı her geçen gün azalıyor.

3-Anime

Kısaca Japon çizgi filmi olarak da adlandırabileceğiniz animeler, dünya çapında bir üne sahip. Kendine özgü detayları olan animeler, manga adlı çizgi film romanlarının beyazperdeye uyarlanmasıyla oluşuyor. Kocaman gözlü karakterler ve eğlenceli konularıyla dikkat çeken bu çizgi filmler genç yaşlı herkese hitap ediyor.

4-Sumo güreşleri

Geçmişi çok eskilere dayanan bu güreşler, Japon kültürüne ait en önemli geleneksel değerlerinden biri. Oyunun amacı rakibin yere düşmesini sağlamak. Sumo güreşinde oyuncu olabilmek için belirli bir kiloya ve deneyime sahip olmak gerekiyor.

5-Karate

Herhangi bir koruma aksesuarı ya da silah kullanmadan kendini savunmaya dayalı olan karate de bu topraklardan çıkıp dünyaya yayılmış. Amacı aslında kişiyi şiddetten uzaklaştırmak olan bu spor, 1984 yılında vizyona girmiş “The Karate Kid” ile hafızalarımıza kazındı.

6-Kimono

Japonya’ya gidenlerin hediye olarak getirdiği eşyaların başında gelen kimonolar, aslında Japonların geleneksel giysisi olarak kullanılıyor. 5. yüzyıl dolaylarında Çinlilerden esinlenerek kültüre sokulan bu giysiler kadın, erkek ve çocuklar için farklı özelliklerde üretiliyor.

7-Çiçek Festivalleri

Kiraz ağacı çiçeklerinden salkım çiçeklerine kadar onlarca renkli bitkinin yetiştiği ülkede, çiçekler ile ilgili festivaller de unutulmamış. Bahar aylarında başlayan festivaller neredeyse yıl boyunca sürüyor. Bunlar arasında en çok ilgi çekenler 15 Mart’taki Otaue Festivali, 8 Nisan’daki Hana Matsuri Festivali, 14-17 Nisan arasında çiçeklerle süslü arabaların geçidini izleyebileceğiniz Takayama ve Yayoi festivalleri olarak sıralanabilir.

8-Çiçek Bahçeleri

Çiçek çeşitliliğine ve süslemesine oldukça önem verilen ülkede her an büyüleyici renk cümbüşlerine hazır olmasınız. Çünkü bu ülke, muhteşem estetiğe sahip bahçelerle dolu. Bu bahçeler arasında salkım çiçeklerinin tüneller oluşturduğu Kawachi Fuji Bahçesi ve yeşilin tüm tonlarına rastlayabileceğiniz Rikugien Bahçesi ilk akla gelenler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.