Seyahat Notları, Yola Çıkmadan

İyi bir seyahat planı nasıl yapılır?

Seyahat planlama rehberi

Yılın bu zamanında tatil tavsiyesi isteyen insanlardan sorular alıyoruz. Bavulog.com olarak bir danışmanlık hizmetimiz yok. Lakin, sitede yayınlanan tüm gezi detayları işinize yarayan bilgilerden oluşmaktadır.

Bize gelen soruların temelinden yatan sorun aşırı bilgi yüklemesidir. Tatil web siteleri o kadar çok bilgi içerir ki, insanlar kafa karıştırıcı sayıda seçenek ve karar karşısında bunalır – bu, cesaret kırıcı olabilir.

İnsanları, destinasyonları ve konaklama yerleri için gezi planlaması konusunda gerçekten gerçekçi kılan, düşünmelerini ve yanıtlamalarını sağladığım birkaç soru geliştirdik.

Neredeyse her yerde seyahat planlama rehberi niteliğinde konu olduğunu biliyoruz. Ancak, bizimde gezen insanlara sunduğumuz sorular ve tavsiyeler var, lütfen göz atınız.

Tatiliniz için kaç gününüz var?

Merkezi bir havalimanına uçuyorsanız, ilk gününüzde havalimanı transferi ile varış noktanıza ulaşın. Konaklamanıza yerleşin ve kendinize zaman ayırın, alışmaya başlayın ve rahatlatıcı bir akşam yemeği yeri için keşfe çıkın.

Benzer şekilde, son gün, uçuşunuzu yakalamak için havaalanına geri dönmek ve güvenlikten geçmek için zaman ayırmalısınız. Yani bölgede yedi tatil günü planlıyorsanız – şimdi tur ve gezi için beş güne düştünüz.

Tek bir yerde kalmayı mı yoksa tura katılmayı mı tercih edersiniz?

Tur yapmak daha fazla tatil planlaması gerektirdiği ve aynı zamanda bir bölgenin çeşitliliğini daha fazla görme şansı sunduğu için bu, cevaplamanız gereken önemli bir sorudur.

Tek bir yerde bulunmayı tercih ederseniz, konaklama seçimini kolaylaştırır. Ancak, destinasyonlar ve turistik yerler için merkezi olarak konumlanmış tek bir yer olmayabilir, bu nedenle, görmek ve yapmak istediğiniz her şey için kaldığınız yerin yakın olduğundan emin olmanız gerekir. Bölgesel bir haritaya bakın ve mesafeleri hesaplayın. Belek’den Kemer’e gün içinde araba ile gidebileceklerini ve bir dağa tırmanmak için zamanları olduğunu düşünenlerin sayısını size tahmin edemezsiniz.

Ne görmeyi ve yapmayı seversiniz?

Her şeyi görmeye ve yapmaya çalışmayın, yoksa tatil sadece büyük bir bulanıklık olur. Günün sonunda ne kadar eğlenebileceğiniz ve yorulmayacağınız konusunda gerçekçi olun.

Öyleyse yapmaktan ve görmekten hoşlandığınız şeyleri yazın.

  • Gece hayatı mı ilgi çekici yoksa sakin bir köy atmosferi mi daha cazip?
  • Tarih ve müze meraklısı mısınız yoksa bir bölgenin doğal güzelliği tercihinizde etkili olur?
  • Dağlarda yürüyüş yapmayı veya sahilde uyumayı seviyor musunuz?

Birkaç tema seçtikten sonra bunlar, tek bir noktada mı konaklayacağınıza veya etrafta dolaşmanıza bağlı olarak konaklamanız sırasında kapsayacak gerçekçi bir alana odaklanarak tatil planlamanızı kolaylaştırmaya yardımcı olacaklardır.

Konaklamadan beklentileriniz nedir?

Beş Yıldızlı bir tatil köyünde ve spa’da veya bir gölün yakınında bir kamp alanında konaklamak mı istiyorsunuz?

Bu iki uç noktadaki tek ortak nokta çekincelerdir. Yazın zirvesinde veya popüler bir mevsimde ortaya çıkıp bir oda bulmayı bekleyemezsiniz. Bölgede nelerin mevcut olduğunu öğrenmek için biraz araştırma yapın. Örneğin, Akdeniz bölgesi içerisinde bulunan bir çok konaklama tesisi, çiftlere ve küçük çocuklu ailelere uygun olarak havuzlu kaydıraklı olanaklar sunarken, Adrasan, Çıralı ve Olimpos bungalow ağaç evleri ve pansiyonları ile belli limitlerde konaklama imkanı sunar.

Ziyaretçilerimi her zaman tatil planlarının erken saatlerinde, hatta uçuşlarından önce rezervasyon yaptırmaya çağırıyorum.

Umarım bu kısa makale, hayallerinizin o yolculuğuna odaklanmanıza ve pişmanlık duymak için yaşadığınız pahalı bir hatadan kaçınmanıza yardımcı olur.


Uçak Bileti Al
Otel Rezervasyonu Yap
Havalimanı Transferi Rezervasyonu
Seyahat Valizi Hazırlama Önerileri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.