Avrupa

İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya 302 bin metre kare yüz ölçümüne sahiptir. Orta büyüklükte olan, coğrafi konumu itibariyle ılıman bir iklimdedir. 61 milyon nüfusu ile Avrupanın en kalabalık dördüncü ülkesidir. Çizmeye benzetilmekte meşhur ülkemiz 51 UNESCO dünya mirası ile dünyada rekorunu elinde tutuyor. Bu sayede Avrupa’nın kültürel ve tarihi mirasına etkisi yüksektir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile birlikte İtalyan mutfağı deyince aklımıza birbirinden lezzetli yemekleri ve içkileri gelmektedir. Dünyanın dört bir yanında İtalyan yemekleri sunan restoranlar bulunmaktadır. Ülkemizin farklı yerlerinde bir çok İtalyan yemekleri yapan yerleri görebilmemiz mümkün. Dünyanın en büyük şarap üreticilerindendir ayrıca. Moda endüstrüsü, motolu araçları, doğal güzellikleri ile adından sıkça söz ettirir İtalya’mız.

Roma

Roma, dünya tarihine etki etmiş kentlerimizdendir. Çok uzun yıllara uzanan geçmişi, tarihi olayları, mimarisi ve yaşam tarzıyla Roma, bugün de dünya için bir ilham kaynağı.İtalyanın başkenti olan şehir yaklaşık 2 bin yıl öncesinde Roma imparatorluğunun ve hatta dünyanın merkezi kabul ediliyordu. Bağımsız bir devlet olan Vatikan’ında burda bulunmasından dolayı iki devletin başkenti diyebiliriz.  Roma İtalya’nın sadece başkenti değil aynı zamanda ülkenin politik ve aynı zamanda dini açıdan en büyük şehridir. Bu şehirde gece kulupleri geceleri hareketli geçirmek isteyenler için de oldukça olanak sağlıyor.Sanatsal zenginliği ile de ön planda olan şehirde Michelangelo’nun heykelleri, Caravaggio’nun tabloları, Raphael’in freskleri, Bernini’nin çeşmeleri gibi ünlü sanatçıların eserlerini görebiliriz.

Napoli

Roma ve Milano’dan sonra İtalya’nın en büyük şehri olan Napoli’ye gittiğinizde birilerine İtalyan mısınız diye sorarsanız, hayır napolitenim yanıtını alırsanız şaşırmayalım.Bu onların geçmişine sahip çıkma ve köklerine bağlılığın göstergesidir aslında. Napoli deyince akla gelen ilk şey kuşkusuz pizzadır. Şehirde herhangi bir yerde yiyeceğiniz pizza oldukça lezzetli olacaktır.San Marzano dometesi, mozarella peyniri ve fesleğen kullanılarak yapılan Pizza Margarita kentin en ünlü yiyeceğidir.

İnsanları, pizzası, müziği, tarihi, sokakları ile İtalya , gezilip görülecek bir yerdir. Hatta bir ömür geçirilebilecek bir ülkedir. Roma, Milano, Napoli gibi çeşitli şehirlere sahip olan İtalya her bir yanı farklı güzelliklere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.