Avrupa

Hollanda’da Gezilecek Yerler

Batı Avrupa’da topraklarının bulunduğu Hollanda’nın ayrıca karayiplerde de üç adası bulunan bir krallıktır. Nüfus yoğunluğu fazla olan ülke meşruti monorşi ile yönetilmektir. Hollanda’nın resmi dili Hollandacadır. Almanca ve İngilizce’ye oldukça benzerlik göstermektedir. Ayrıca ülkede birçok farklı dil kullanılmaktadır. Ülke yel değirmenleri, Holştayn inekleri, laleri ile bilinmektedir. Hollandalılar eşcinselliğe daha hoşgörülüdür ve yasaldır. Diğer ülkelerin yasakladığı çoğu sey bu ülkede daha serbest bırakılmıştır. Kısaca özgürlükler ülkesi deyince aklımıza Hollanda gelebilir. Peki bu huzur ve rahatlığın olduğu bu ülkede nereleri gezmeliyiz.Biraz bahsedelim.

Amsterdam

Özgürlükler şehri Amsterdam, her kesime hitap edebilir; ister eğlencenin dibine vurmak isteyin, ister müze gezmek isteyin. Etkileyici mimarisi ve eğlenceli yaşamı ile ziyaret edilmesi gereken bir şehir. Öncelikle görmeniz gereken müzelerden birisi olan Van Gogh müzesi en çok ilgi gören müzelerdendir ve çoğu eseri burada yayınlanmaktadır. Sanatsever biriyseniz mutlaka gitmenizi önerdiğimiz bir yer burası. Ayrıca Amsterdam kanallarıyla ünlüdür gezerken kendimizi kanal kıyısında bulabiliriz. En ünlü meydanı olan Dam meydanında bir çok tarihi yapı bulunmaktadır ve çok güzel alışverişler yapabilirsiniz. Herkesin merak ettiği Red Light Distirck , sıradışı olan bu yer kırmızı ışıkları ile göz alıcıdır ve yetişkinlere yönelik eğlece imkanları sunuyor. Bu bölge de caddelerde veya sokaklarda camekan odalarda seks işçilerini görmemiz mümkün.

Rotterdam

Hollandanın ikinci büyük şehri olarak bilinen çağdaş mimariyleri ve modern tasarım binalarıyla bilinen ilginç bir şehirdir.Post modern binalar, farklı geometrik desenler ve ilginç köprüleri mevcuttur.Şehrin büyük meydanında bulunan Küp Evler oldukça ilgi çekici. Amsterdam’ın en büyük rakibi olan Rotterdam sanat galerileri ve hareketli gece hayatlarıyla bilinir. Rotterdam’a ziyaret etmek istiyorsanız daha çok yaz ve ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Bu dönemlerde festivaller, çeşitli etkinlikler gerçekleşmektir.

Arnhem

Hollandanın doğusunda yer alan kentimiz, kalabalık olmayan bölgenin ileri gelenleri sayesinde popülerliği oldukça artmaktadır. En güzel açık hava müzelerini, bir çok tarihi eserler görebilirsiniz. II. Dünya Savaşı’nda zarar gören ve sonrasında aslına uygun olarak yenilen La Grote Kerk bunlardan birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.