Seyahat Notları

Hindistan Gezilmesi Gereken 10 Yer

Rajastan Hindistan’ın en renkli ve gezilmesi gereken eyaleti Gerçek Hindistan’ı görmek için kesinlikle bu koskocaman ülkede ilk seçeceğiniz eyalet burası olmalı.Develerle çıkacağınız safari, Ranthombore Doğal parkında kaplanları ziyaret etmek ya da Jaipur ve Udaipur gibi mucizevi güzelliklerle karşılaşacağınız şehirlere sizi bu yazımızda götürelim istedik.Bu eyaleti tamamen ve doyasıya gezmeniz için 2-3 haftaya ihtiyacınız var.Hepimiz o kadar şanslı olamayabiliriz. Ancak minimum 9 günlük yoğun bir seyahet ile aşağıdaki önemli noktaları tamamlamanızı öneririz.Tüm geziler gibi size önereceğimiz rota da Delhi’den başlamakta ve saat yönünün tersi istikametinde eyaleti gezip Delhi’de bitirmektedir.

Alsisar Kültür Kasaba

Küçük evleri ve kültür dolu geçmişi ile Alsisar Kültür Kasabasını görün. Delhiden çok uzak olmayan bu nokta”da bir gece kalmanızı öneririz.

Bikaner 

Buradan sonra durağınız Bikaner olmalı. Çöl şehri olan Bikanerde Junagarh kalesi ve tarihi sokaklarda gezmek ve pazardan alışveriş yapmak önemli…

Jaisalmer 

Jaisalmer bir sonraki durak. Altın şehir olarak anılan bu şehirde günşein batışını izlemek gerek. 80m yukarıdaki Trikuta Tepesi ve Jain Mabetleri gezisi, Badal Vilas sarayını görmek ve deve üzerinde safari bu noktada kaçırılmaması gereken aktiviteler.

Jodhpur Rajastan

Jodhpur Rajastan eyaletinin en büyük ikinci şehri. Burada Mehrangarh Kalesi ve Surları, Umaid Bhawan sarayı görülmesi gereken en önemli yerler. En büyük yerel meyve sebze pazarı Subji Mandi’de alışveriş yapmak ve Hindistan’ın tüm renklerini görmek mümkün.

Udaipur 

Daha sonra orta mesafeli bir araç yolculuğundan sonra Udaipur şehrini gezmenizi öneririz. Burası eyaletin göller, saraylar ve mabetler şehri. İrili ufaklı bir çok göl bulunduran eyalette görmeniz gereken yegane tapınak, Ranakpur’daki Jain mabeti. 15.yy’da yapılmış. Pichola gölü ve Fateh Sagar gölü size fotoğraf çekmeniz için bir çok eşsiz kare sağlayacak, buna emin olun. Udaipur’da gezilmesi gereken diğer yerler ise; Halk müzesi, Mewar Sanat Galerisi, Sahelion Bari Ki bahçeleri ve Şehir Sarayı…

Phulad

1930’lardan kalma tren ile Phulad’a yapacağınız seyahatin ardından Pushkar’ı ziyaret etmenizi öneririz. Brahma tapınağı burada kaçırılmaması gereken nokta. Her sene Ekim ve Kasım aylarında yapılan deve fuarı burada renkli görüntüleri oluşturmakta. Vejeteyan olmayan yiyecekler ve alkollü içecekler bu şehirde yok. Şehir dini bakımdan tutucu.

Jaipur

Jaipur bir sonraki durak. Gözlem evi ve Şehirdeki saray en önemli gezilecek yerler. Haa Mahal isimli, Rüzgarların Sarayı diye de anılan sarayı Amber Surlarına gitmeden görmeniz gerekmekte. Choti Choper isimli yerel pazarda kilimler, ipekler ve kumaşlar başınızı döndürebilir. Bolca pazarlık etmeyi ve neredeyse ilk fiyatın 5-6da birine ürünleri almayı unutmayın.

Bharatpur

Ocak ve Mayıs ayları arasında, Bharatpur’a trenle gidin ve Rajastan’ın en önemli şehri olan Agra’ya devam edin. Eylül-Aralık arasında ise havadan dolayı bu yolu önermiyoruz. 1569’da İmparator Akbar tarafından yaptırılan Fathepur Sikri Hayalet Şehri’ni yol üzerinde ziyaret edebilirsiniz.

Taj Mahal

Taj Mahal herkesin bildiği en görkemli anıt mezarlardan biri. Şah Cihan’ın karısı için yaptırdığı bu heybetli anıtı güneş doğarken ziyaret etmenizi öneriyoruz. 

Yeni Delhi

Yorucu turumuzda son durak Yeni Delhi. Qutab Minar, Lotus Tapınağı , Kızıl Surlar, Hindistan’ın en büyük Camii Jama Mescidi görülmesi gereken yerler. Delhi çok büyük bi şehir. Parlemento Binası ve Hindistan kapısını görmeden gelmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.