#Keşfet

Dünyadan Mutlaka Gezmeniz Gereken 8 Güzel Köy ve Kasaba

Şehirler büyüdükçe yaşam daha da zorlaştı. Trafik dayanılmaz hale geldi, hava kalitesi ve temizliği temel ihtiyaç halini aldı, gürültü ve ışık kirliliği yordu, taze gıdaya ulaşım şansı gittikçe azaldı. 

Nüfusu 70.000’in altında, tüm dünyadan derleme 8 güzel köy ve kasaba karşınızda: 

1.Tongli – Çin

Çin‘in Suzhou şehrinin yakınlarında, minik bir VenedikTongli. 

Tarihi Ming ve Qing hanedanlarının yönetimde olduğu dönemlere dayanan köy kanalları ve taş köprüleriyle mutlaka keşfedilmesi gereken özel bir yer. 

Ulaşım: Suzhou havalimanına uçakla varıp, oradan önce kente, sonra otobüslerle Tungli’ye ulaşabilirsiniz. 

2.Rothenburg ob der Tauber – Almanya

Pencere önlerinde rengarenk çiçekler, taş sokaklar, renkli bahçeler, özel mimariyle ziyaretçilerini renkli bir dünyaya davet eden kendi güzel, adı uzun bir köy Rothenburg ob der Tauber.

Ortaçağ esintilerini de sunmadan geçmeyen Almanya’nın bu güzel köyü, Nürnberg Havalimanı’na 90 kilometre, Frankfurt Havalimanı’na 160 kilometre uzaklıkta. Havalimanlarından ilgili şehirlere geçtikten sonra otobüslerle ulaşabilirsiniz.

3. Dinan – Fransa

Fransa‘da Rance Nehri‘nin kıyısında, yeşil ve huzurla iç içe harika bir köy Dinan. Sokak aralarında gizli saklı renkli kafeler, farklı objeler ve resimlerle karşılaşabileceğiniz sanat galerileri, dükkanlar ve çok daha fazlası burada sizlerin karşısına çıkıyor. 

Dinan’ en yakın büyük Fransa kenti Rennes ve yalnızca 45 dakika uzaklıkta.

4. Hoi An – Vietnam

Vietnam‘ın ortasındaki Qang Nam bölgesinde, Thu Bon Nehri’nin ağzında yer alan tarihi bir köy Hoi An… UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamında koruma altında olan köyde tarihi Japon dükkanları, çay depoları, Çin tapınakları gibi pek çok kültürden farklılıklar gözüküyor. 

Hoi An‘a ulaşmak için 45 dakika uzaklıktaki Da Nang Havalimanı biçilmiş kaftan. 

5. Alberobello – İtalya

İtalya’da Puglia bölgesinde bulunan Alberobello, UNESCO Dünya Kültür Mirası çerçevesinde korunma altında olan köylerden bir tanesi… Külah şeklindeki çatıları, beyaz evleri ve ilginç mimarisiyle görülmeye değer manzaralar sunarken İtalya’nın müthiş mutfağından izler taşımayı da sürdürüyor. 

Alberobello’ya ulaşmak için en yakın havalimanı Bari‘de

6. Sidi Bou Said – Tunus

Akdeniz’in kıyısında, coğrafyanın belki de en güzel yerlerinden biri Sidi bou Said. Bembeyaz evler, mavi kapılar, daracık sokaklar… Şairlerin ve sanatçıların beldesi de olarak bilinen Sidi bou Said, hem Tunus yaşamından hem de Akdeniz yaşamından izleri bir arada bulunduruyor. 

Tunus şehrinin 20 kilometre kuzeyinde yer alan Sidi bou Said’e en yakın havalimanı da doğal olarak

7. Albarracin – İspanya

Bildiğiniz zamanı ve bulunduğunuz tarihi geride bırakıp kendinizi 600 – 700 yıl öncesinde hissedebileceğiniz bir yer Abarracin. 

İspanya’nın Teruel bölgesinde, bir tepenin üstüne kurulu köyde labirentimsi sokaklar, korunaklı duvarlar ve çok daha fazlası hala ayakta ve tarihe tanıklık ediyor. 

Madrid‘den 3 buçuk saatlik uzaklıkta bulunan Abarracin’e en yakın uluslararası havalimanlarının başında da Madrid Havalimanı geliyor.

8. Bled – Slovenya

Bu tip listelerin gediklisi, demirbaşı adeta: Slovenya’nın güzel kasabası Bled. 

Romantik tatil sevenlerle doğayla baş başa kalmak isteyenlerin Avrupa’daki en öncelikli tercihlerinden Bled, tertemiz gölü, ortasındaki ada, kilise, kale ve mimarisiyle ön plana çıkmayı başarıyor. 

Bonus: Söğüt

Güzel ŞirinceBirgi ve Adatepe artık bu listelerin gediklisi… Marmaris’in Söğüt’ü ise son zamanların en gözde Akdeniz köyü… Saranda koyu çevresindeki evler ve eşsiz günbatımı Söğüt’ü farklı kılan en önemli etmenlerden… Nefis deniz ürünlerini de denememezlik etmeyin. 

Ulaşım için en yakın havalimanı Muğla Dalaman… Dalaman‘dan 2,5 saatlik bir yolculuk sonucu Bozburun Yarımadası‘nın bu güzel köyüne ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.