Avrupa

Fransa’da Gezilecek Yerler

Fransa Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biridir.Gerek siyasi gerek ekonomik üstünlükleriyle önem arz eden bu ülke AB ülkeleri arasında yüzölçümü en büyük olandır.1789  yılında yaptıkları Fransız İhtilali ile milliyetçilik akımını yayan Fransa, dünyadaki birçok ülkeyi etkilemiştir. Ülkelerarası rekabete yol açmıştır.Tarihi boyutu epey öncesine dayanan Fransa da Türkler de fazlaca bulunmaktadır. Birçok millete ev sahipiliği yapmıştır.Turizm yönüne baktığımızda 2012 yılında dünyada en çok turist ağırlayan ülke haline gelmiştir.Peki Fransa’ya gittiğinizde gitmeniz gereken yerler neresidir? 2012 yılında 83 milyon turist nerelere gitti? Gelin hep birlikte en meşhur yerleri inceleyelim.

Paris

Ülkenin en bilinen ve her yıl milyonlarca insanın gittiği belki de birçok insanın hayallerinde yatan Paris…Öylesine bildiğimiz bir yer ki aslında Eyfel Kulesi.Burası bütün dünya ülkelerinde Fransa denildiğinde ilk akla gelen yer olmuştır.Demirden oluşan bir kuledir.Oldukça yüksek olan bu kuleye 2002 yılında 200 milyon turist gelmiştir. Ama burada dünyaca bilinen sadece Eyfel kulesi değil elbette. Notre Dame Katedrali. İsmi Meryem Ana’ya ithafen konulmuştur. Gotik bir mimariye sahiptir.Natüralizm akımını burada buram buram hissedeceksiniz.Bi de dünyann en büyük sanat müzesinden bahsedelim. Burası Louvre Müzesi.Buradaki sanat eserleri büyük önem kazanmıştır. Ancak yalnızca içinde bulunan sanat eserleriyle değil dış yapısının özenle tasarlanan mimarisiyle de tüm milletlerce en fazla ziyaret edilen müze haline gelmiştir.Eğlence mekanı olan Disneyland ABD’den farklı olarak açılan ikinci Disney parkıdır. Çocuklarınızla eşinizle dostunuzla gidebilir çok eğlenebilirsiniz.

Marsilya

Marsilya’daki en önemli şeylerden biri ticaret limanıdır. Aynı zamanda ülkenin en köklü şehirlerindendir. Bu liman sayesinde ekonomisi ve turizmi her yıl daha dagelişme sağlamaktadır.

Bordeaux

Bilindiği üzere burası da bir liman şehri olmuştur. Bir özelliği ile daha da önem kazanmaktadır.Ülkedeki en farklı lezzetleriyle biribirinden güzel şaraplar üretilmektedir. Bu güzel liman şehrinde eşsiz manzaralarla şarap içebilirsiniz.

Montpellier

Opera,sinem,tiyatro vb gösterilerle önem kazanmış bir şehirdir. Aslında nüfusun yarısından çoğunu öğrenciler oluşturmaktadır.Bu nedenle öğrenci şehri olarak da bilinmektedir. Work and Travel düşünen öğrenciler için asıl yer haline gelmiştir.Burada Akdeniz kıyısına yakın olduğundan harika manzaralar da bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.