Afrika, Akdeniz

Fas’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Fas, yüksek dağları, engebeli çölü, girintili kıyı şeridi, antik Medina şehri ve çarşılarının dolambaçlı ara yollarıyla Afrika‘nın en çeşitli ülkelerinden biridir. Söylemeye gerek yok, burası yazın en çok rağbet gören yerlerinden biri.

Ancak bu muhteşem ve antik ülkeyi ziyaret etmeden önce, seyahatinizi daha rahat ve keyifli hale getirecek 10 ipucunu aklınızda bulundurun.

Tanca’da kafeler hayata hakim

Yazarlar, rock yıldızları ve eksantrikler 20. yüzyılın ilk yarısında Tangier’in kafelerine akın etti. Cebelitarık Boğazı’na bakan Cliffside Café Hafa, Tangier’in en ünlü göçmeni, yazarı ve bestecisi Paul Bowles’ın gözde mekanlarından biriydi.

Çoğu cami gayrimüslimlere yasak

Kazablanka’daki yükselen Hassan II cami, Fas’ta gayrimüslimlere açık birkaç camiden biridir.

Çok dilli ülke

Arapça resmi dildir, ancak Fransızca, İspanyolca ve çeşitli lehçeleri de duyacaksınız.

Marakeş’ten çok daha fazlası var

Volubilis’in Roma kalıntıları, Fas’ın en kutsal kasabasında yer alır: Moulay Idriss

Kimyonu sevmeyi öğrenmelisin

Kimyon, Fas yemeklerinde hemen hemen her şeyi tatlandırmak için kullanılan ana baharattır. Aynı zamanda mide bulantısı için popüler bir doğal çaredir.

Trenle seyahat

Trenler ucuz, rahat ve güvenilirdir. Fas’ta birinci sınıf tren seyahati uygun ve buna değer. Sadece yemeğinizi paylaşmaya hazır olun.

Kuskus Cuma günleri servis edilir

İyi bir kuskusun hazırlanması zaman alır, bu nedenle Fas’ta genellikle ailenin bir araya geldiği Cuma günleri için saklanır. Soluk, lezzetli kremsi ve sebze ve / veya et veya balıkla servis ediliyor.

Riad çatıları

Geleneksel Fas evi (riad), genellikle çamaşırları asmak için bir yer olarak hizmet veren mükemmel bir gün batımı terasına sahiptir. Ziyaretçiler, Marakeş’teki La Sultana’daki lüks kazıların tepesinden Atlas dağlarının manzarasını izleyebilir.

“Balak” ı duyarsanız, dikkat edin

Fas pazarlarının dar sokakları pazarlıkçılar, dolandırıcılar, katır sürücüleri ve motorlu scooterlarla doludur. “Balak” haykırışları “Dikkatli Olun” demektir.

Bir yabancı tarafından yıkanmak tuhaf değil

Fas’ın lüks hamamlarını boş verin. Hiçbir şey gösterişsiz bir hamamı ziyaret etmekten daha iyi olamaz. Kendi havlunuzu getirmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.