#Keşfet, Dünya

Trekking Severler Toplansın ; Dünyanın En İyi 10 Yürüyüş Rotası

Yürümenin insan sağlığı için faydaları yazmakla bitmez. Bedenimize, ruhumuza, zihnimize iyi gelir yürüyüş. Hele tüm derdimizi tasamızı unutturan, içimizi ısıtan eşsiz bir manzara varsa… Doğayla baş başa, farklı manzaralar eşliğinde yürüyüş yapmak bambaşka bir keyiftir kuşkusuz. Etrafımızı çevreleyen tüm o güzelliklere tanıklık ederken, bir yandan yürüyüşün ruhumuza kadar sirayet eden dinlendirici ve hafifletici etkisi birçoğumuz için vazgeçilmezdir. Peki unutulmaz bir yürüyüş deneyimi yaşamak için nereye gitmeli? Hem ülkemizde, hem de yurtdışında bu anlamda gerçekten büyüleyici parkurlar ve destinasyonlar bulunuyorBiz de mutlaka görülmesi gereken özel yürüyüş noktalarından bazılarını sizin için derledik.İşte unutulmaz yürüyüşler için denemeniz gereken birkaç öneri…

1-Gebze Ballıkayalar

İstanbul’a bir saatlik bir yolculuk mesafesinde olan Ballıkayalar yürüyüş yapmak için İstanbul çevresindeki en ideal noktalardan biri. 1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen Ballıkayalar yeşil doğanın tüm güzelliği içerisinde bir yürüyüş alanı.

Özellikle bahar aylarında enfes bir görünüme sahip olan Ballıkayalar’da kamp yapma imkanı da mevcut. Fotoğrafçılık için de ideal bir nokta olan Ballıkayalar’da özellikle sonbahar aylarında göçmen kuşlara denk gelmek mümkün.

Ballıkayalar Vadisi yaklaşık bir buçuk kilometrelik bir uzunluktadır. Doğa sporlarına meraklı kişilerin de yaygın olarak tercih ettiği bu vadi her kesimden insanı yürüyüş yapmak için kendisine çağırıyor.

Marmara Denizi’ne kavuşan Tavşanlıdere’nin kaynak aldığı Ballıkayalar yürüyüş için son derece uygun bir konumda.Ballıkayalar’a E-5 üzerinden Gebze istikametine gidip Tavşanlı köyüne ulaştıktan sonra Tavşanlı’dan sonraki stabilize yol aracılığıyla ulaşılabilmektedir.

2-Doğu Karadeniz’in yaylaları ve ormanları

Türkiye’nin yemyeşil güzelliği ile başlıca doğa merkezlerinden olan Doğu Karadeniz yürüyüş ve diğer doğa sporları için benzersiz fırsatlar sunmakta. Özellikle yaz ve bahar aylarında görece serin ve yemyeşil yapısı ile Doğu Karadeniz insana dinginlik veren ve doğaya hayran bırakan bir güzelliktedir. Doğu Karadeniz yaylaları tüm Türkiye’de bilinen bu nedenle çok sayıda insanın ziyaret ettiği özel alanlardır.

Yürüyüş ve fotoğraf çekmek için çok sayıda güzel ve özel anı içerisinde taşıyan Doğu Karadeniz turunuza Trabzon’dan başlayabilirsiniz. Trabzon’a Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines, AnadoluJet, SunExpress, Onur Air’in düzenlediği uçak seferleri ile ulaşmak mümkün. Ortalama bir uçuşun bir saat sürdüğü yolculuğunuzdan sonra Doğu Karadeniz’in benzersiz güzelliği içerisinde yürüyüş yapmak için karayolunu kullanabilirsiniz.

Ayder, Golazena yaylaları gibi çok zengin doğal yapılara sahip Doğu Karadeniz doğa yürüyüşü için birebirdir. Ayder Yaylası’nın kaplıcaları, Kaçkar Dağı Milli Parkı ile Doğu Karadeniz unutulmaz bir yürüyüş etkinliği için kesinlikle düşünülmesi gereken bir nokta.

3-Toroslar

Başta Mersin olmak üzere çok geniş bir alanı kapsayan Toroslar ideal yürüyüş alanları arasında bulunmaktadır. Temiz havası ve berrak görüş alanı ile Toroslar yürüyüş yapmak isteyenler için uygun seçenekler sunmaktadır. Özellikle Mersin Toroslar’da dere kenarlarına yapılan yürüyüş yolları bu konuda gezginlere yardımcı olmaktadır.

Toroslar’a Antalya ve Mersin’den ulaşmak için havayolu kullanılabilir. Pegasus Airlines, Sun Express, Transavia, Onur Air, Atlas Jet, Türk Hava Yolları, Anadolu Jet aracılığıyla düzenlenen uçak seferleri ile Toroslar yürüyüşü için ortalama bir saat içerisinde Mersin’e ya da Antalya’ya ulaşabilirsiniz.

Toroslar’da yürüyüş için TODOSK çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Başta St. Paul yolu olmak üzere pek çok büyük kapsamlı yürüyüş etkinliği profesyonel bir biçimde TODOSK tarafından yürütülmektedir.

Toroslar’ın heybeti içerisinde bir yürüyüş yapmak unutulmaz güzellikteki deneyimleri size sunacaktır. Toroslar doğal güzellikleri, patikaları ile yürüyüş için Türkiye’deki en uygun noktalar arasında bulunmaktadır.

4-GR 20, Fransa

Akdeniz’de Korsika adasında gerçekleştirilen GR 20 pek çok uzman tarafından dünyanın en zorlu ve kapsamlı yürüyüş etkinliğidir. Tamamı 180 kilometre uzunluğunda olan bu devasa yolculuk yaklaşık 15 gün sürmektedir. Dünyanın en güzel “Denizden Denize” yürüyüş etkinliği sayılan GR20 iddialı ve yürüyüş konusunda gerçekten istekli herkesi kendisine bekliyor.

Avrupa’nın ve Akdeniz bölgesinin en zorlu yürüyüşlerinden birisi olarak kabul edilen Korsika’daki GR20 yoluna gitmek için buraya yapılan uçuşlardan yararlanabilirsiniz. Lufthansa, KLM, Air France, Türk Hava Yolları Korsika’ya uçak seferleri düzenlemektedir. Aktarmalı olarak 17 saat direkt olaraksa yaklaşık 4,5 saat süren yolculuğun ardından Korsika’ya ulaşmış oluyorsunuz. Korsika’nın en büyük havalimanı olan Aéroport de Ajaccio Campo Dell’Oro (AJA)’dan şehir merkezine ulaşmak ise sadece 15 dakika sürmektedir.

Korsika’ya özellikle bahar ve sonbaharda gitmek yürüyüş için uygun olacaktır. Ancak bu dönemlerin dışında da hava koşulları kış ve yaz ayları içerisinden de yürüyüş için uygun olmaktadır. GR 20 yüksek hedefi olan yürüyüş meraklıları için son derece uygun ve unutulmaz bir yürüyüş tecrübesi sunmaktadır. Korsika’da Fransa’da olduğu gibi Euro kullanılmaktadır ve Türkiye ile arasında bir saatlik bir fark bulunmaktadır.

5-Inca Trail, Peru

And Dağları’ndaki bu kadim yürüyüş alanı İnkalar’ın da kullandığı son derece eski ve köklü bir parkur. Yürüyüş sporuyla ilgilenenlerin dört veya beş gün içerisinde tamamladığı yürüyüş yolu ağırlıklı olarak İnkalar’ın inşa ettiği orijinal yapıyı kapsıyor.

MachuPicchu’ya ulaşan bu yürüyüş yoluna gitmek için KLM, Air Canada, Air France aracılığıyla düzenlenen Türkiye Peru uçak seferlerinden yararlanılabilir. Peru’ya yaklaşık 20 saat süren aktarmalı bir yoluculuğun ardından başkent Lima’dan Cusco bölgesine otobüs vasıtasıyla ulaşabilirler. İnka İmparatorluğu’nun başkenti olan Cusco bünyesinde yürüyüş yolunun yanı sıra çok sayıdaki İnka dönemi eseri ve yapıyı da barındırmakta.Inca Trail kendini maceraperest bulan ve Indiana Jones filmlerindeki gibi bir atmosferi görmek isteyen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yürüyüş yolu.

6-Indian Himalayas, India

Hindistan Himalayalar’da yapılacak bir yürüyüş sadece hayali ile bile heyecanlandıran bir etkinlik. Aslında Himalayalar’da yürüyüş yapmak aslında bir hayal  değil. Yerden metrelerce yükseklikte eşsiz ve görkemli bir doğa harikası üzerinde yürüyüş yapmak için KuaripassNandadevi, Pangarchullapeak ve Ganga Trek sadece bir uçak bileti uzağınızda. Türk Hava Yolları, QatarAirways, Emirates, EtihadAirways, Flydubai gibi çok sayıda havayolu firmasının Hindistan’da Assam ve Batı Bengal’e yaptığı seferler aracılığıyla Hindistan Himalayaları’nda yürüyüş yapabilirsiniz.

Delhi aktarmalı 17 saatlik bir uçuşun ardından büyülü Himalayalar sizi karşılıyor olacak. İnsan eli değmemiş güzellikteki Himalayalar’da yürüyüş son derece eğlenceli ve unutulmaz bir aktivite olarak hayatınızın en güzel vakitlerini geçirdiğiniz zaman olmaya aday.Türkiye ile saat farkı iki buçuk saat olan Hindistan Himalayaları’nda keyifli bir yürüyüşün tadını çıkartmak aslında çok kolay.

7-Overland Track

Avustralya’nın en ünlü yürüyüş alanı olan Overland Track, Tasmania adasında yer almaktadır. Her yıl 8000’in üzerinde kişinin yürüyüş yaptığı bu alanda tüm yolu bitirmek yaklaşık 5-6 gün sürmektedir. Kuzey’den Güney’e doğru gerçekleştirilen yürüyüş boyunca heybetli Cradle Dağı’nın manzarasını izlemeye doyulmaz.Özellikle Kasım ile Mayıs ayları arasında en uygun yürüyüş koşullarının sağlandığı Overland Track sizi Güney Yarım Küre’nin ucunda eşsiz bir deneyime çağırıyor.

Overland Track’te yürüyüş yapmak için Brisbane ve Canberra’dan aktarmalı uçuşları ya da gemileri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 29 saat süren yolculuk için Virgin Australia, Emirates, Malaysia Airlines’ın uçak seferlerinden yararlanabilirsiniz.Türkiye ile arasında 7 saat farkı bulunan Tazmanya Avustralya’ya bağlı olduğu için burada Avustralya Doları kullanılmaktadır. OverlandTrack eşsiz bir doğa ve yürüyüş deneyimi için sizleri bekliyor.

8-Routeburn Track

Routeburn Track 32 kilometreli uzun ve büyüleyici bir yürüyüş alanıdır. Queenstown’da başlayan yolculuk Te Anau’da sonlanmaktadır. Yeni Zellanda’nın dillere destan büyüleyici doğa manzaralarının eşliğinde sonsuz gökyüzünün altında bir yürüyüş için Routeburn Track kesinlikle gidilmesi gereken bir yer.

Son yıllarda oldukça popüler bir yürüyüş noktası olan Routeburn Track’te yürüyüşçülerin ihtiyaçlarına yönelik olarak barınak ve sığınaklar bulunmakta. Routeburn Track’e gitmek için Emirates, Malaysia Airlines, Thai Airways’in düzenlediği Yeni Zellanda uçak seferlerinden yararlanılabilir. Yaklaşık 33 saat süren uzun bir yolculuğun ardından Routeburn Track Dünya dışı bir güzelliği ile sizi bekliyor olacak.

Yeni Zellanda’ya gitmeden önce bu ülkede Yeni Zellanda doları kullanıldığını ve Türkiye saati ile 11 saatlik bir fark bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

9-The Narrows

The Narrows fotoğraflık manzaralarla dolu Zion National Park’ta yer alan efsanevi bir yürüyüş alanıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde en iyi 100 macera alanı arasında gösterilen The Narrows National Geographic listesinde 5. sırayı kazanmıştır.

Nefes kesici güzellikteki Zion Narrows çoğunlukla sığ nehir üzerinde gerçekleştirilen bir yürüyüş alanına sahiptir. Doğanın en görkemli ve mistik manzaralarının bulunduğu The Narrows’a gitmek için Delta havayollarının direkt uçuşlarından yararlanılabileceği gibi aktarmalı olarak da ABD içerisinde uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Direkt uçuşlar ortalama olarak 16 saat sürmektedir.

Narrows ABD içerisinde yer alan önemli doğal gezi alanlarından ve parklarından bir tanesidir. Bu nedenle yürüyüş öncesinde yanınıza fotoğraf makinesi almanızda büyük yarar var. The Narrows, Kuzey Amerika’nın en güzel yürüyüş noktası olarak sizleri bekliyor.

10-The Haute Route

The Haute Route Fransa ile İsviçre arasında kayak ve yürüyüş için tercih edilen önemli bir merkezdir. Özellikle dağcılık açısından büyük bir potansiyel taşıyan The Haute Route Avrupa genelinde yürüyüşle ilgilenenlerin tercih ettiği özel bir nokta. 1911 yılından bu yana farklı sporlar için kullanılan bu alan 3000 metre yükseklikte benzersiz bir yürüyüş tecrübesi sunmaktadır.

Buzulların erime dönemleri olan bahar ve ilk yaz ayları dışında son derece güvenli bir yürüyüş imkanı sunan The Haute Route’a gitmek için Fransa üzerinden Argentiere kasabasına gidilmesi gerekmektedir. Argentiere kasabasına gitmenin en kolay yolu ise Lyon’a gitmek ve buradan karayoluyla ya da Lyon Chambery uçak seferleriyle mümkündür.Rhône-Alpes bölgesinin önemli noktaları arasında bulunan The Haute Route soğuk ve sonsuz görünen Alp dağlarında güzel bir yürüyüş için sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.