#Keşfet, Balayı

Unutulmaz Bir Balayı İçin En İyi 10 Tatil Durağı

Çok özel anlamlar taşır balayı. Evlilik hazırlıklarının verdiği stres aşk ve romantizm ile atılır, unutulmaz anılar biriktirilir, kimileri için yıllarca hayali kurulur..Hayatınızın bu önemli anlarından birini alışılageldik turistik destinasyonlar yerine, egzotik adada ya da tropikal bir sahilde geçirmeye ne dersiniz? İşte size birbirinden keyifli 10 tropikal balayı önerisi! Gelin, eşiniz ile baş başa kalıp enfes plajlarda kumun ve denizin tadını çıkarabileceğiniz, muazzam manzaralar eşliğinde romantizmi doyasıya yaşayabileceğiniz, tropik güneşin altında aşk ateşi ile kavrulabileceğiniz yerleri daha yakından tanıyalım.
Birbirinden keyifli 10 tropikal balayı önerisi sizi bekliyor!

1. Bora Bora Adası

230 kilometrelik sahil şeridine sahip olan ada, aynı zamanda dağ iklimini de yaşattığı için çok zengin bir doğaya sahiptir. Yerli olarak yaklaşık 8.800 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapan ada, deniz kıyısına kurulmuş olan lüks konaklama alanları ile tüm dünyadan balayı hayalleri kuran çiftlerin ilgisini çekmektedir.

Bora Bora, özellikle tropikal iklimi ile sunduğu egzotik meyvelerin afrodizyak etkisini hissetmek isteyenler için ideal bir destinasyon. Oldukça uzun ve yorucu bir yolculuk gerektiren Bora Bora adasına ulaştıktan sonra, konaklama yapacağınız yere teknelerle geçiş yapabilirsiniz. Adadaki tüm balayı tesisleri, havaalanında bu tip tekne servisi sunuyorlar.

Nicole Kidman, Pamela Anderson ya da Pierce Brosnan gibi dünya çapında ünlü olan isimlerin favori balayı yeri olan Bora Bora’da kullanılan para birimi, Fransız Polinezyası Frankı’dır. Ancak birçok tesiste Amerikan Doları ya da Euro kabul edilmektedir. Bora Bora ile Türkiye arasındaki saat farkı 12’dir ve Bora Bora 12 saat geridedir. Tropikal iklime sahip olan adayı, balayı planlarınız için yıl boyunca tercih edebilirsiniz. Ancak romantizm yaşamak isteyenler için adanın en popüler olduğu dönem yağmurların yoğun olduğu Aralık ile Mart ayları arasıdır.

2. Aruba Karayipler

Özellikle genç çiftler tarafından tercih edilen Aruba adası, mutfağında yoğun bir Hollanda esintisi taşır. Hollanda peynirleri ya da biraları birçok tesiste yüksek kalite ve çeşit seçenekleri ile sunulmaktadır. Ayrıca, adaya özgü birçok deniz ürünü de romantik akşam yemeklerinde çiftlere sunulmaktadır.

Türkiye’den Aruba’ya uçak seferleri KLM, British Airways, Coastal Travel Limited ve Delta Airlines tarafından yapılmaktadır. Tümü aktarmalı olan bu uçuşlar, aktarma ve duraklama koşullarına göre ortalama 18 saat ile 29 saat arası zaman almaktadır. Aruba’ya ulaştıktan sonra havaalanı ile konaklama yapacağınız yer arasındaki ulaşım, genellikle konaklama tesislerinin kendi servisleri ile sağlanır. Bu servislere ek olarak “Arubus” adı verilen otobüs ağı ya da oldukça uygun fiyatları ile taksiler de, alternatifler arasındadır.

Dinamik bir balayı için ideal bir adres olan Aruba’nın resmi para birimi Aruba Florini olsa da, birçok tesiste Amerikan Doları ya da Euro kabul edilmektedir. Aruba ile Türkiye arasında saat farkı 6’dır ve Aruba 6 saat geridedir. Tüm yıl boyunca tropikal bir iklim yaşayan Aruba adası’nı ziyaret etmek için en uygun aralık, yağmurların azaldığı Ocak ve Mart ayları arasıdır.

3. Bahamalar

Bahama’nın doğası da papağanları, yunusları, rakunları ya da timsahları ile çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir.

Türkiye’den Bahamalar’a uçak seferleri US Airways, Air Berlin ve Birtish Airways tarafından yapılmaktadır. Tümü aktarmalı olan bu uçuşlar, aktarma ve duraklama koşullarına göre ortalama 18 saat ile 26 saat arası zaman almaktadır. Bahamalar’a ulaştıktan sonra, konaklama yapacağınız yere olan ulaşım genelde minik uçaklarla sağlanmaktadır. Bu da, balayı için gelen çiftlere ayrı bir hoş hatıra olmaktadır. Ayrıca, Bahamalar’ın en büyük adası olan Nassau’da “Jitneys” adı verilen bir otobüs ağı da bulunur. Bahamalar genelinde taksi fiyatları oldukça pahalı olsa da, deniz taksileri daha uygun alternatifler arasında yer alır.

Dünyanın en popüler balayı destinasyonlarına ev sahipliği yapan ve artık klasikleşmiş olan Bahamalar’ın resmi para birimi Bahama Doları olsa da, birçok turistik tesiste Amerikan Doları ya da Euro kabul edilmektedir. Bahamalar ile Türkiye arasında saat farkı 7’dir ve Bahamalar 7 saat geridedir. Tropikal iklime göre daha ılıman hava koşullarına sahip olan Bahamalar’ı balayı planlarına katmak için en ideal dönem, meşhur Calypso müziği festivallerinin düzenlendiği Aralık ve Ocak aylarıdır.

4. Fildişi Sahili

Batı Afrika’da bir ülke olan Fildişi Sahili, her ne kadar politik çalkantılarla boğuşsa da, uzun yıllardan beri balayı destinasyonları arasında popüler bir yere sahip. Kıyı kesiminde tropik iklime sahip olan ülke, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan ulusal parkları ile de zengin bir doğa sunuyor. Abidjan şehrindeki deniz kıyısına kurulu tesisleri ya da meşhur San Pedro limanındaki deniz ürünlerinin çeşitliliği ile okyanusa karşı balayı yapma imkanı, Fildişi Sahili’ni dikkat çekici bir balayı adresi haline getiriyor.

Dünya çapında popüler bir balayı varış noktası olan Fildişi Sahili’nin bir diğer büyüleyici çekim noktası ise Grand-Bassam adı verilen sahil kasabası. Koloni döneminden kalma tarihi dokusunu olduğu gibi koruyan bu minik kasaba, kalabalıktan uzak bir balayı geçirmek isteyen çiftler için alternatif bir adres.

Türkiye’den Fildişi Sahili’ne uçak seferleri Türk Hava Yolları, KLM, Air France, Lufthansa ve Swiss Air tarafından tümü aktarmalı olarak yapılıyor. Bu uçuşların süreleri aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak 14 saat ile 18 saat arasında değişebiliyor. Havaalanı ile konaklama tesisi arasındaki yolculuk, genellikle tesisin balayı çiftlerine sunduğu limuzinler ile gerçekleşiyor. 

Ülkemizde çok popüler bir balayı adresi olan Fildişi Sahili’nin resmi para birimi Batı Afrika Frankı olsa da, birçok turistik tesiste Amerikan Doları ya da Euro kabul ediliyor. Fildişi Sahili’nin saat dilimi, Türkiye’den 2 saat ileride seyrediyor. Tropikal iklimin sunduğu egzotik tatları keşfetmek ve okyanusun sonsuzluğunu yaşamak için, Fildişi Sahili’ne gidilebilecek en uygun dönem ise, iklimin yumuşak ve yağışsız olduğu Kasım ile Mart ayları arası.

5. Martinik

Kuzey kısmındaki siyah kumsalları ile çok ilginç manzaralar sunan Martinik, aynı zamanda zengin bir tarihe sahip olduğu için ilginç gezi alanları da sunuyor.Ada, Gorges de la Falaise adlı bir kanyona sahip. Bu kanyon içerisinde balayı çiftleri için akşam yemekleri sunan tesisler bulunuyor.

Türkiye’den Martinik’e uçak seferleri Aeroflot, Air France, Germanwings ve KLM tarafından tümü aktarmalı olarak yapılıyor. Bu uçuşların süreleri aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak 17 saat ile 21 saat arasında değişebiliyor. Havaalanı ile konaklama tesisi arasındaki yolculuk, genellikle taksilerle gerçekleşiyor. Ancak, önceden rezervasyon yaptırarak konaklama tesisinden bir tekne ile karşılanma imkanı da mevcut.

Fransa’ya tamamen bağlı olan Martinik’te geçerli olan tek para birimi Euro’dur. Parfüm, tekstil ya da şarap gibi Fransız ürünleri, ada içerisindeki Duty Free Shop’lardan çok uygun fiyatlara satın alınabilir. Adanın Türkiye ile saat farkı 6’dır ve Türkiye adadan 6 saat geridedir. Martinik’i balayı planlarınıza dahil etmek için tüm yıl boyunca değerlendirebilirsiniz.

6. Phuket Adası

Phuket Adası’na Türkiye’den uçuşlar Türk Hava Yolları, Thai Airways, Bangkok Airways ve Emirates firmaları tarafından yapılıyor. Tümü aktarmalı olan bu uçuşlarda yolculuk süresi aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak 14 saat ile 21 saat arasında değişebiliyor. Adadaki tüm konaklama tesisleri, balayı için gelen çiftlere özel paketler sunuyorlar. Bu paketlerin içerisinde, havaalanından otele limuzin ya da VIP minibüsler ile transfer de yer alıyor. Ayrıca, şehir merkezine gidip alışveriş yapmak veya Tayland mutfağını daha yakından tanımak isterseniz, ada içerisindeki minibüs ağını kullanabilirsiniz.

Phuket’te resmi para birimi, Thai Bahtı. Ancak ada içerisindeki tesisler Euro ve Amerikan doları kabul ediyorlar. Yılın tamamında sıcak ve nemli bir okyanus iklimine sahip olan Phuket Adası’nı, balayı planlarınıza dahil etmek için ideal dönem, iklimin görece daha serin olduğu Kasım ile Şubat ayları arasıdır.

7. Mauritius

Hint Okyanusu’nda bulunan ve bir diğer popüler balayı lokasyonu olan Seyşeller’e komşu olan Mauritius adası, yaklaşık 1.200.000 kişilik nüfusu ile, uzun yıllar boyunca turizm dışındaki sektörlerle varlığını sürdürmüş olan bir ülkedir. 1968’den itibaren ciddi bir turizm atılımı yapan Mauritius, günümüzde önemli bir balayı destinasyonu haline gelmektedir.Ada, tropikal bir iklime sahip olmakla birlikte, güneydoğu yönünden sürekli esen rüzgarlar sayesinde ılıman bir havaya sahiptir. Türkiye’den Mauritius’a uçak seferleri Türk Hava Yolları, Thai Airways, Emirates ve Bangkok Airways tarafından yapılmaktadır. Tümü aktarmalı olan bu uçuşlar, aktarma ve duraklama koşullarına göre ortalama 11 saat ile 17 saat arası zaman almaktadır. Adaya ulaştıktan sonra havaalanı ile konaklama yapacağınız yer arasındaki ulaşım, Avrupa’dan gelen uçakların yoğun olduğu sabah saatlerinde oldukça zorludur. İşlemler genellikle uzun sürer, bu yüzden önceden vakit geçirebileceğiniz kitap ya da tablet gibi eşyaları yanınıza almanız gerekmektedir. Ayrıca, ada içerisindeki gezintileriniz için uygun fiyatlarla taksi bulabilir, ya da birçok konaklama tesisinde ücretsiz olarak kullanıma sunulan motosikletlerden yararlanabilirsiniz.

Mauritius’un resmi para birimi Mauritiyan Rupisi’dir. Birçok popüler balayı destinasyonunun aksine, buradaki tesislerde genellikle Euro ya da Amerikan doları kabul edilmemektedir. Havaalanında bulunan Exchange ofisini ya da şehir merkezindeki bankaları para değişimi için kullanabilirsiniz. Mauritius ile Türkiye arasındaki saat farkı 2’dir ve Mauritius 2 saat ileridedir. Yıl boyunca hafif tropikal bir iklim yaşayan Mauritius’u tropikal fırtınaların yoğun olarak yaşandığı Kasım ile Nisan ayları arasındaki dönem haricinde tüm yıl balayı planlarınıza dahil edebilirsiniz.

8. Barbados

Günümüzde gelirinin önemli bir kısmını turizm ile sağlayan Barbados, geniş ve uzun kumsalları, kendine has incir ağaçları ve tarihi öğeleri ile, popüler bir balayı adresidir.Meşhur Kelebek Plajı’na ev sahipliği yapan Barbados Adası, ülkemize vize uygulamamaktadır.

Barbados Adası’na Türkiye’den uçuşlar Lufthansa, British Airways, JetBlue, Delta ve Air Canada firmaları tarafından yapılıyor. Tümü aktarmalı olan bu uçuşlarda yolculuk süresi aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak 16 saat ile 21 saat arasında değişebiliyor. Barbados Adası, balayı için çok popüler bir destinasyon olduğundan, hemen hemen tüm konaklama tesisleri VIP minibüsler ile havalimanı-otel transferlerini gerçekleştiriyor. Ayrıca, tatilinizin ilerleyen günlerinde Barbados Adası’nı daha derin biçimde keşfetmek isterseniz, çok uygun fiyatlarla taksi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ancak, ada içerisinde araç kiralama hizmetleri oldukça pahalıdır.

Barbados’un resmi para birimi Bajan Doları’dır ancak birçok restoran ve alışveriş yeri Amerikan Doları ya da Euro ile de ödeme kabul etmektedir. Türkiye ile arasındaki saat farkı 6 olan Barbados’ta saatler ülkemize göre 6 saat ileridedir. Tüm sene boyunca sıcak bir iklime sahip olan Barbados, dünya çapında popüler bir balayı destinasyonu olduğu için yoğunluğu hiç azalmaz ve bu nedenle de tüm yıl boyunca balayı planlarınızda yer alabilir.

9. Seyşeller

115 adadan oluşan bir takımada olan Seyşeller, Hint Okyanusu’nun Doğu Afrika’ya yakın olan kısmında yer almaktadır. Bu bölge, tazeleyici bir atmosfere sahiptir ve yürüyüş yolundaki manzara nefes kesicidir. Ancak, mevsim rüzgarları nedeniyle tüm deniz kıyısı bölümler yüzmeye uygun değildir. Bu yüzden, resmi uyarılara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Türkiye’den Seyşeller’e Emirates, FlyDubai, Qatar Airlines, Olympic Air ve Egyptair tarafından uçak seferleri yapılmaktadır.  Ülkemize vize uygulamayan Seyşeller’e ulaştıktan sonra havaalanı ile konaklama yapacağınız yer arasındaki ulaşım, lüks konusunda oldukça ileri gitmeyi seven Seyşeller otelleri tarafından sağlanan tekne ve helikopterler ile sağlanmaktadır. Tatilinizin ilerleyen günlerinde kendi imkanlarınızla gezmek için çok uygun fiyatlarla araç kiralayabilirsiniz. Ayrıca ada genelinde yakıt fiyatları çok uygundur ve ülkemizde alınan ehliyet kullanılabilmektedir. Ada içerisinde taksi imkanları kısıtlıdır. Genellikle orta uzunluktaki bir taksi yolculuğu, birkaç gün araç kiralamaktan daha pahalıya gelmektedir.

Seyşeller’in resmi para birimi, Seyşel Rupisi’dir. Ancak birçok tesis Euro ya da Amerikan doları ile de ödeme kabul etmektedir. Tüm yıl boyunca ortalama 29 derece sıcaklık yaşayan Seyşeller’de özellikle deniz kıyısı bölgelerde esen rüzgarın etkisi ile çok keyifli ve tatlı bir balayı yaşayabilirsiniz. Adayı ziyaret etmek için ideal dönem, rüzgarların hafif estiği Mayıs ile Eylül ayları arasındaki dönemdir.

10. Nungwi, Zanzibar

Tanzanya’nın kıyısında bulunan Zanzibar adası, dünyaca ünlü bir turistik destinasyondur. Çok farklı turizm imkanlarına ev sahipliği yapan Zanzibar, kuzey ucunda bulunan Nungwi adlı etkileyici kasabası ile, balayı planı yapan çiftlerin de dikkatini çekmektedir.

Nungwi’ye ulaşım, ancak Zanzibar üzerinden gerçekleştirilen seferler ile mümkündür. Zanzibar’a Türkiye’den Lufthansa, Kenya Airways, EgyptAir, KLM ve Precision Air tarafından seferler gerçekleştirilmektedir. Direkt uçuş imkanı olmadığı için, bu seferlerin süresi aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak 18 ila 26 saat arasında değişmektedir. Nungwi içerisindeki gezintileriniz için ise, konaklama tesislerinin gayet uygun fiyatlarla sağladığı 4×4 araçlardan yararlanabilirsiniz.

Nungwi’de ve tüm Zanzibar’da resmi para birimi Tanzanya Şilini’dir. Ancak, neredeyse tüm tesisler Amerikan Doları ya da Euro ile ödeme imkanı sağlamaktadır. Tüm yıl boyunca sıcak bir iklim yaşanan Nungwi’yı balayı planlarınıza katmak için en ideal dönem, doğal yaşamın en zengin olduğu Ocak ve Şubat aylarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.