#Keşfet, Dünya

Dünyanın’nın En İyi Kayak Merkezleri

Yılın 365 günü kayak yapabiliceğiniz noktaları sizler için bir araya topladık.Bulunduğunuz kıtada yazı yaşarken yazımızda bulabiliceğiniz kayak noktalarına seyahat gerçekleştirerek kayak zevki yaşayabilirsiniz.

1-Mavrova Kayak Merkezi

Mavrova kayak merkezini daha önce duydunuz mu bilmiyorum fakat bu yazımızdan sonra sanırım epey bilgi sahibi olacak hatta Mavrova’da kayak yapmak için can atacaksınız. Mavrova kayak merkezi Makedonya’da Üsküp’e yaklaşık bir saat uzaklıkta.

Mavrova kayak merkezini daha önce duydunuz mu bilmiyorum fakat bu yazımızdan sonra sanırım epey bilgi sahibi olacak hatta Mavrova’da kayak yapmak için can atacaksınız. Mavrova kayak merkezi Makedonya’da Üsküp’e yaklaşık bir saat uzaklıkta.Mavrova kayak merkezini diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özelliklerden birisi uygun fiyatlı olması, gece ışıklandırılmış pistlerde kayak yapma fırsatı aynı zamanda tesislerin çok kaliteli olması diyebiliriz. Makedonya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamadığı için kolayca gidip gelebileceğiniz bir rota.

Başka bir güzellik ise Osmanlı günlerinden kalmış olsa da hala birçok kişi tarafından Türkçe konuşuluyor olması. Hatta tesislerde görevli personel sizinle Türkçe konuşmaya başlarsa şaşırmayın.Kayaktan arta kalan zamanda ücretsiz olarak hamam, sauna, fitness center, Jakuzi veya kapalı yüzme havuzunda zaman geçirebilirsiniz. Gecenize biraz eğlence katmak isterseniz en hit parçaların çalındığı “RATRAC CLUB” sizlere harika saatler yaşatıyor.

Mavrova kayak merkezinde ışıklandırış pistlerde 19.00 – 22.00 saatlerinde kayak veya snowboard yapma fırsatınız bulunuyor. Pistlerde yapılan müzik yayını sizlere daha keyifli bir kayak yapmanızı sağlıyor.Pistler Mavrova gölü manzarasına sahip olduğunda sizlere kayak yaptığınız sürede harika görsel şölenler ve manzaralar sunuyor.

2.Davos Kayak Merkezi

Şimdi Davos denilince ilk aklınıza “One Minute” gelecek değil mi? Unutun şimdi onu. Alplerin o geniş, uzun kayak pistlerinden konuşalım. Özellikle Parsenn pistinden. Her kayakçının hayalleridir Avrupa’nın çatısı, Davos’ta kayak yapmak. Avrupa’nın en yüksek şehrinde Dünyanın en güzel pistlerinde kaymayı hangimiz istemez mi?

Şimdi Davos denilince ilk aklınıza “One Minute” gelecek değil mi? Unutun şimdi onu. Alplerin o geniş, uzun kayak pistlerinden konuşalım. Özellikle Parsenn pistinden. Her kayakçının hayalleridir Avrupa’nın çatısı, Davos’ta kayak yapmak. Avrupa’nın en yüksek şehrinde Dünyanın en güzel pistlerinde kaymayı hangimiz istemez mi?

Davos hakkında merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışacağım. Davos kayak merkezi hakkında yaklaşık 10 yıldır bilgi sahibiyim. Bu makaleyi sizlere hazırlarken de az çok bilgilerimi yeniledim, ama hatamız olmuşsa lütfen düzeltin.Davos kayak merkezinde sizleri 85 ayrı lift bekliyor, buda yaklaşık bir hafta tatil geçirdiğinizi varsayarsak her gün yeni bir pist keşfetme imkânına sahip olacaksınız anlamına geliyor.  Pistlerin uzunluğu 50km uzunluğunu bulsa da en keyifli kısmı 12 km uzunluğundaki piste kaymak olacaktır.Aralık ve Nisan ayları arasında kayakçılara hizmet veren Davos’ta her seviye kayakçı için mutlaka bir pist bulunuyor. Davos İsviçre’nin en büyük spor komplekslerini bünyesinde barındırıyor. Kayak yapmayanlar için şehirde çok çeşitli aktiviteler bulunuyor.

Zürih Davos arası yaklaşık olarak 150 km, otobüs ve tren ile ulaşım sağlayabiliyoruz. Davos’a gidebilmek için schengen vizenizin olması gerekmektedir.

3.Aspen Kayak Merkezi

Aspen Kayak Merkezi Gelir düzeyiniz iyi, kayak sizin için sadece bir spor değil, yaşamın bir parçası ve kayak yapabilmek için para hesabı yapmıyorsanız bu Aspen tam size göre bir kayak merkezi. Aspen Kayak Merkezi Amerika’nın hatta dünya ünlülerin kış tatilini geçirmek için tercih ettiği en önemli kış turizmi merkezlerinden birisi.

Colorado dağlarının en güzel noktasında kurulmuş kayak merkezi yüksek fiyatları nedeniyle olmalı ki sadece gelir düzeyi yüksek iş adamları, ünlüler tarafından tercih ediliyor.

Gelir düzeyiniz iyi, kayak sizin için sadece bir spor değil, yaşamın bir parçası ve kayak yapabilmek için para hesabı yapmıyorsanız bu Aspen tam size göre bir kayak merkezi. Aspen Kayak Merkezi Amerika’nın hatta dünya ünlülerin kış tatilini geçirmek için tercih ettiği en önemli kış turizmi merkezlerinden birisi.  Colorado dağlarının en güzel noktasında kurulmuş kayak merkezi yüksek fiyatları nedeniyle olmalı ki sadece gelir düzeyi yüksek iş adamları, ünlüler tarafından tercih ediliyor.

Yukarıda girişte yazıklarımdan sonra sanmayın ki boş, kimsenin olmadığı bir kayak merkezi Aspen, tam tersine oldukça kalabalık bir kayak merkezi. Birçok kişinin hayali Amerika’nın bu ünlü kayak merkezinde kayak yapmak.  Şimdi şöyle bir tur atalım Aspen kayak merkezinde.

Pistler: 4 ana tepe üzerine kurulmuş pistler birbirinden çok uzakmış gibi görünse de ulaşım kolaylığı nedeniyle kolayca istediğiniz tepeden istediğiniz tepeye kayarak geçmek mümkün. 4 ana tepe üzerine kurulmuş olan yüzlerce pist bu tepeler arasında ki ulaşımı hayli kolaylaştırmakta. Burada kayak yaparken emin olun karşınıza çıkan kişilere dikkatli bakın mutlaka bir yerden gözünüz ısıracaktır. Aspen her kış binlerce ünlüyü misafir ediyor.

Gece hayatı: Bu kadar çok ünlü bir arada olurda gece hayatı canlı olmaz mı? Akşamüstü pistlerin kapanmasıyla canlanan gece hayatı barlarda canlanmaya başlıyor. 70 li yılların tarzını yansıtan barlardan bilarda barlara, Rock barlardan, kokteyl barlara kadar onlarca bar tıklım tıklım dolu oluyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde başlayan canlı müzik şölenleri sabahlara kadar aralıksız sürüyor.

KonaklamaAspen aynı anda 15-20 bin misafirini ağırlayabilecek otellere sahiptir. 3 ve 5 yıldızlı otellerin fiyatlarını biraz pahalı bulabilirsiniz ama yinede 5 yıldızlı birkaç otel adı vermekte fayda var.

One thought on “Dünyanın’nın En İyi Kayak Merkezleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.