#Keşfet

2022 Yazına Hazırlık : Dünyanın En İyi 8 Plajı

Yaz mevsiminin gelişi, birçoğumuz için deniz sezonunun açılışı demek. Tüm yılın yorgunluğunu deniz kenarında atmayı tercih ediyorsanız, bu yazımıza bayılacaksınız.

Bu yazımızda, sizin için Türkiye’nin ve dünyanın en iyi plajlarının bir listesini oluşturduk.
Bu yıl, her yaz gittiğiniz yerlerden sıkıldıysanız ve yeni yerlerde denize girmek istiyorsanız, size ilham vereceğimizi düşünüyoruz!

1.Trunk Bay (Virgin Adaları – A.B.D.)

Trunk Bay, doğal resifleriyle önemli bir dalış bölgesi. Plajın bulunduğu bölgenin zengin bir su altı yaşantısı var. Aynı zamanda bölgede birkaç batık bulunuyor.

2.Playa Paraiso (Meksika)

Playa Paraiso, Meksika’nın en güzel plajlarından biri. Masmavi denizi ve uzun kumsallarıyla Playa Paraiso’nun en güzel özelliklerinden biri de henüz tatilciler tarafından keşfedilmemiş olması. Genellikle bu bölgeyi bilen Meksikalıların tercih ettiği Playa Paraiso, her şeyden tamamen uzaklaşmak için iyi bir fırsat olabilir.

3.Ortakent (Türkiye)

Her yıl Bodrum’a gidiyorsanız, fakat bu yıl Bodrum yakınlarında başka yerler keşfetmek istiyorsanız, Ortakent’e uğramanızı tavsiye deriz. Bodrum’un gürültüsünden uzak Ortakent, çocuklu aileler için de oldukça uygun bir tatil yeri. Plajda dinlenmenin ve yüzmenin haricinde wake board, yelken ve kayak da yapabilirsiniz.

4.Jericoacoara (Brezilya)

Neredeyse 1990’ların başlangıcına kadar medeniyetin dokunmadığı Jericoacoara, Brezilya’nın en doğal plajlarından biri. Sadece 20 yıldır düzenli bir yerleşim olan bu bölge, çıkarılan yasalarla koruma altına alınmış. Geçmişte basit bir balıkçı kasabası olan Jericoacoara, güzelliğini koruyarak benzersiz bir plaj haline gelmiş. Ayrıca yüzmenin yanında kiteboard da yapmak istiyorsanız, Jericoacoara sizin için oldukça uygun.

5.Whitehaven Beach (Avustralya)

Masmavi okyanusun kıyısında bembeyaz kumlar… Whiteheaven Plajı, tıpkı adı gibi beyaz bir cennet. Whitsunday Adaları’nda yer alan plaj, birçok gezi yayını tarafından dünyanın en iyi plajları arasında gösteriliyor.

Plajın en ilgi çekici özelliklerinden biri de kumu. Plajın beyaz kumundaki silika oranı normalin oldukça üstünde… Bu özelliği sayesinde hava ne kadar sıcak olursa olsun, plajın kumu ayaklarınızı yakmıyor. Ayrıca Hubble teleskopunun mercekleri de bu plajın kumlarıyla yapılmış.

6.Ölüdeniz (Türkiye)

Ölüdeniz, çoğumuzun bildiği bir yer. Ancak böyle bir liste yaparken, Ölüdeniz’den bahsetmeden edemedik. Eminiz ki aranızda henüz Ölüdeniz’de birkaç gün geçirmemiş olanlarınız vardır.

Ölüdeniz, Türkiye’nin en güzel plajlarından birine sahip. Kendine özgü coğrafi şekli nedeniyle oldukça sakin olan Ölüdeniz, aynı zamanda önemli bir spor merkezi.

Denize girmekten sıkıldıysanız, Ölüdeniz’de birçok farklı aktivite sizi bekliyor. Türkiye’nin en önemli paragliding merkezlerinden biri olan Ölüdeniz; aynı zamanda trekking, rafting ve dağ bisikleti gibi birçok doğa sporunun da yapılabildiği bir merkez.

7.Ras Nungwi (Zanzibar)

Afrika’nın en güzel köşelerinden biri olan Zanzibar’da bulunan Ras Nungwi, Hint Okyanusu kıyısında.

Ras Nungwi, birçok güzel plajın bulunduğu adalardan birinde bulunuyor. Bölgenin fazla sayıda dikkat çekici plaja sahip olması, tüm tatilinizi tek bir yerde geçirmeniz zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Hint Okyanusu kenarında her gününüzü farklı bir plajda geçirmek istiyorsanız, Zanzibar sizin için uygun olabilir.

8.Çıralı (Türkiye)

Olimpos, uzun zamandır yerli ve yabancı sırt çantalı gezginlerin uğrak mekânlarından. Ağaç evleriyle meşhur Olimpos, ülkemizde üniversite yıllarında gidilmesi gereken yerler listesinde başlarda yer alıyor.

Son zamanlarda Olimpos’un yakınlarında olan Çıralı da komşusu Olimpos kadar popüler hale gelmeye başladı. Üstelik konaklama imkânları da, konforuna düşkün olanlar için Olimpos’a göre daha iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.