Dünya, Nereye Gidelim

Dünyada Görmeniz Gereken 5 Doğa Harikası

Dünyada Görmeniz Gereken 5 Doğa Harikası: Dünya üzerinde saymakla bitmeyen doğal güzellikler vardır. Fakat özellikle 5 tane doğa harikası yerleri görmeniz gerekmektedir.

Dünya oluşumundan itibaren birçok doğal güzellikler vardır. Bunlardan birçoğu oluşan felaketlerden dolayı ortaya çıkmıştır. Her kötü şeyden sonra iyi şeylerin olduğu gibi, dünyada oluşan her kötü olaydan sonra doğal güzellikler de ortaya çıkmıştır. Bu doğa harikası yerler mutlaka görmeniz gereken yerlerdir. Özellikle de 5 tanesi var ki bu yerleri özellikle görmeniz gerekmektedir.

Dünya üzerinde birçok doğa harikası yer vardır. Ülkemizde de birçok doğa harikası yerler vardır. Bu yerleri mutlaka görmeniz gerekmektedir. Doğanın muhteşemliğini gösteren bu yerler görenleri etkisi altına almaktadır. Bu muhteşem yerleri ölmeden önce mutlaka görmeniz gerekmektedir. Doğanın muhteşem güzelliğinden oluşmuş bu yerlerde tarihin de izlerini görebilmeniz mümkündür.

Pamukkale Travertenleri – Türkiye

Ülkemizde mutlaka görmeniz gereken doğa harikası yerlerden biri Pamukkale travertenleridir. Pamukkale Travertenleri, yaklaşık 400 bin yıl önce meydana gelen depremden dolayı Büyük Menderes havzasındaki termal sular ile oluşmuştur. Pamukkale Travertenleri Denizli’de bulunmaktadır. Ülkemizdeki en çok turist çeken yerlerden biri olan Pamukkale Travertenleri her yıl milyonlarca insan ziyaret etmektedir. Pamukkale Travertenleri kar beyazı renkte traverten şeklinde akan sular ile görenleri büyülemektedir.

Ülkemizde UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş olan yerlerden biri olan Pamukkale Travertenleri, yaklaşık 1000 yıldır kaplıca hizmeti vermektedir. Pamukkale Travertenleri yaklaşık 150 metre yüksekliğe sahiptir. Pamukkale Travertenlerinden termal su akmaktadır.

Yucatan Cenotes – Meksika

Yucatan Yarımadası, yağmur sonucu suların toprak altına süzülüp toprağın delinmesi sonucu gözenekli kireçtaşı kayaçları ile oluşmuş olup zamanla bu oyukların genişleyerek çökmesi sonucu ortaya derin kuyular ortaya çıkıştır. Bu kuyular yeşil ve mavi renk sulardan oluşmuştur.

Yucatan Cenotes, muhteşem doğa harikası yeri olması ile bilinen bir yerdir. Muhteşem görüntüsün yanında daha az bilinse de muhteşem görünümü ile her yıl daha çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Doğal aktiviteler sonucu oluşan bu karst mağarası Mayalar döneminden bu döneme kadar gelmiştir.

Kaindy Gölü – Kazakistan

Dünyadaki doğa harikası yerlerden biri olan Kaindy gölü, Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunmaktadır. Bu göl yaklaşık 400 metre uzunluğunadır ve derinliği 30 metreyi bulmaktadır. Bu göl 1911 yılında oluşan deprem sonucu ortaya çıkmıştır. 7.7 şiddetinde oluşan deprem sonucu yaşanan heyelan ile sular ağaçları da içine alıp Kaindy gölünü oluşturmuştur. Kaindy Gölünün en büyük özelliği gölün içinde kalan, yani suların içinde kalan ormandır. Gölün altından görünen bu orman görenleri hem şaşkına uğratıyor hem de etkisi altına alıyor.

Kaindy gölünün içinde kalan ormanı su üstünden görmek mümkün değildir. Suyun altına girildiği zaman görünen ormanı görmek için suya dikkatli bir şekilde girmek gerekmektedir. Yaz aylarında bile sıcaklığı 6 derecenin üstüne çıkmayan bu göl, denizden 2 metre yükseklikte yer almaktadır. Suyunun soğuk olması sayesinde suyun altında kalan ağaçlar korunabilmektedir.

Waitomo Glowworm Mağaraları – Yeni Zelanda

Waitomo mağarası Yeni Zelanda’da bulunmaktadır. Waitomo mağarasının duvarlarını ateş böcekleri örtmektedir. Bu ateş böcekleri mağaranın dışında hiçbir yerde görülmemektedir. Görenleri etkisi altına alan bu mağara her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Dünya üzerinde tek doğal ışığın bulunması özelliği sayesinde en güzel doğa harikası yerler listesine girmeyi başarmıştır.

Hillier Gölü – Avustralya

Batı Avustralya’da bulunan pembe göl olarak da bilinen Hillier gölü görülmesi gereken doğa harikası yerlerden biridir. Suyun renginin yansıma olduğu düşünülse de sudan bir miktar alındığı zaman suyun renginin gerçekten pembe olduğunun görülmesi sayesinde oldukça beğenilen doğa harikası yerlerden biri olmuştur.

Dünyada Görmeniz Gereken 5 Doğa Harikası yerler ile İnsanların Hayalini Süsleyen ve Mutlaka Gitmek İstediği 10 Şehir arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.