Seyahat Notları

Çöldeki Baba : Dubai

Yeni yıl için ya da Aralık-Mart ayları arasında tatil planlarınızı hala oluşturmadıysanız, sizin için ılık, lüks ve eşsiz bir seçenek önerelimEşsiz yeni yıl kutlamaları ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu dönemlerde gidilebilecek en güzel ve farklı emirliği; Dubai.

Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan 7 emirlik bulunmakta , Bunlar: Abu Dhabi, Sharjah, Dubai, Ajman, Fujeira, Ra’s al Khaymah ve Umm al Qaywayn. Tüm emirliklerin toplam nüfusu neredeyse 5 milyona varıyor. Dubai’nin nüfusu ise 1.2 milyonu yabancı olmak üzere, 1.5 milyon. Aralık ve Mart ayları arasında kuzey yarım küredeki çoğu şehir gibi İstanbul ve Ankara soğuk, kar ve yağmur ile kışı gecirmekte. Eğer çocuklarınız ile keyifli bir tatil yapmak ve dört saat mesefade deniz-güneş tatiline erişebilmek isterseniz, burası sizin için biçilmiş kaftan.

Arap körfezinde bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin baş şehri Abu Dhabi. Ancak en popüler emirlik Dubai. Gökdelenleri, sınırsız peyzaj bütçeleri, düşük vergili iş hayatı, teknolojik yatırımları, palmiye adası ve sürekli gelişen lüks alışveriş imkanları ile bambaşka bir dünya sanki…

Emirates, Wafi City ve City Center gibi büyük alışveriş merkezlerinde dünyanın en lüks markaları bir arada sunulmakta. Alışveriş sırasında bütün eğlencelerin düşünüldüğü bu merkezlerde yapay kayak merkezi düşünülen farklı eğlencelerden biri. Ocak ayının başından Şubat’ın 3.gününe kadar devam eden Dubai Shopping Fest yani alışveriş festivali bu senenin kaçırılmaması gereken önemli etkinliklerinden.

Sömestr tatili ile birleştirerek hem sımsıcak hava ve denizin keyfini çıkarmak hem de kampanyalardan yaralanabileceğiniz bir tatil geçirmek istiyorsanız; Ocak ve Şubat doğru zaman.

Dubai’den elektronik eşya, fotoğraf makinesi ya da cep telefonu almak isterseniz, Al Fahiti Street doğru adres. Ayakkabı için markalar City Center’da. Gold Souk’dan ise altın aksesuarlar ve mücevherler alıp ve geri dönerken yakınlardaki dükkanlardan baharat ve kumaş alışverişinizi yapabilirsiniz.

Wild Wadi ise çocuklarınız ile gezebileceğiniz harika bir su parkı. Burası Jumeriah plajının yanında bulunmakta. Buranın hemen yanında ise en çok bilinen ve en ünlü olanı ise 870 metre yüksekliğindeki Burj el Arab Oteli. Burası Jumeirah isimli halk plajının içinde yer almakta. Dünyadaki az sayıda 7 yıldızlı otelden biri olan otelin içi ücret karşılığı gezilebiliyor.

Dubai’de oteller son derece lüks ve görkemli. Medinat Jumeirah ve Pearl ise diğer önemli otellerin başında gelmekte.

Dubai, Dünya`nın bu bölgesinin finans, fuar ve teknoloji merkezi olmuş durumda. Türkiye’den her sene çok fazla ilgi gören iki önemli fuar Dubai’de düzenlenmekte. Bunlar:

Elektromedikal gereçler, laboratuar ekipmanları, ve hastaneler icin tüketim malları içeren Arab Health Fuarı

Türkiye`den her sene yiyecek ve içecek sektörüne üretim yapan ve ham madde sağlayan pek cok firmanın ilgi gösterdiği Gulf Food Fuarı

Formula 1, Çöl Maratonları, Dubai Triatlonu, Sürat Motoru Dünya Şampiyonası, Tenis ve Golf turnuvaları ile Dubai çölde bir çok farklı spor etkinliğine ev sahipliği yapmakta. Ayrıca çölde kendi motor sporlarınızı gerçekleştirme şansınız da var. 4×4 jipler ile ve ATV araçları ile çölde safari bu bölgede en çok yapılan etkinliklerden biri. Uçsuz bucaksız kum tepelerinde araçları sürmek gayet keyifli. Arkasından çöl gecelerinde Bedevi çadırlarında müzikli bir yemek organizasyonuna katılıp farklı bir arap gecesi yaşayabilirsiniz.

Dubai Creek bölgesi geleneksel Arap kültürünün tüm ögelerinin görülebileceği bir lokasyon. Sokakların üstü kapatılarak oluşturulmuş buraya yakın bölge ise Altın Pazar. Aynı şekilde Dubai Kültür Köyü’de görülecek yerler arasında.

Deira, Dubai’de yaşayan hintli nüfusun en yoğun olarak yaşadığı yerleşim bölgelerinden. Dubai nüfusunun geneline bakıldığında; ekonomik olarak daha alt seviyelerde bir yerleşim sözkonusu. Yukarıda bahsettiğim City Center isimli büyük alışveriş merkezi bu bölgede bulunuyor. Bir küçük boğaz ile Dubai ikiye bölünmüş durumda. Doğuda Deira, batıda ise Bur Dubai var. Doğu kıyısındaki Creek isimli golf vey at kulübüne ve bu bölgedeki parklara uğramanızı öneririm.


Dubai’de ulaşım genelde arabalar ile yapılıyor. Yeni inşa edilmekte olan metro ve tren sistemleri modern. Otobüs ulaşımı da yaygın. Otobüs durakları bile klimalı. Arabalar çok lüks ve benzin çok ucuz. Navigasyon sistemi olan klimalı araç kiralamanızı ve Dubai’nin keyfini aileniz ve sevdikleriniz ile çıkarmanızı öneririm. Trafik akıcı ve sürücüler birbirine saygılı. Tabii ki taksi ile de her yöne rahatça gitmeniz mümkün.

Başta belirttiğim gibi mevsim mükemmel. Gezmek, rahatça dolaşmak, denizen, alışverişin, çocuklarınızla güvenli tatilin keyfinin çıkarmak için doğru adres Dubai. Bir çok havayolu firması Dubai’ye günde birden fazla kez uçmakta. Sizin de yapmanız gereken önce uygun uçak bileti satın almak ve yukarıdaki önerilerimiz ile şehrin keyfini çıkarmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.