Karadeniz

Doğu Karadeniz Rotasına Alabileceğiniz En Güzel 5 Kasaba

Karadenizde görülmesi gereken yerler: Doğal güzellikleriyle anılan Doğu Karadeniz bölgesinde gezip görülmeye layık çok sayıda kasaba bulunur.

Doğu Karadeniz’in en güzel kasabaları harika doğal güzelliklere ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. En göz alıcı güzellikleri içinde bulunduran bölge her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı haline gelmiş durumdadır.

Borçka

Doğu Karadeniz’in en fazla ziyaretçi ağırlayan noktalarından biri olan Borçka bölgenin en ünlü yerlerinden biri olan Karagöl’ü bünyesinde bulunduruyor. İlçe merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 27 km olan Karagöl, heyelan sonucunda bugünkü şeklini almıştır. Renkli orman dokusu, farklı bitki türleri ve ilgi çekici yabani hayatıyla burası şehirden kaçmak için iyi seçimlerden biridir. Karagöl’de sandallarda ufak bir tura çıkabilir, milli park bölgesinde sevdiklerinizle birlikte kamp yapmayı tercih edebilirsiniz. Doğal güzellikleri dillere destan olan bu bölge aynı zamanda günübirlik tatil kaçamağı yapmak isteyenler içinde birebirdir.

Çaykara

Trabzon’a yaklaşık olarak 100 km mesafeye sahip olan Çaykara Doğu Karadeniz’in en güzel yerleri arasında bulunuyor. Uzungöl’e ev sahipliği yapan bu bölge tatilcilerin beklentilerinin fazlasıyla karşılanmasına neden olacaktır. 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungölün yanı sıra el değmemiş doğası ve temiz havasıyla tatilden amacı dinlenme olanlar için birebirdir. Bu bölgede fotoğrafçılığa ilgisi olanlar en güzel kareleri yakalayabildiği gibi, uzun parkurlar bisiklet sürmeyi daha keyifli hale getiriyor. Aynı zamanda çam ve ladin ormanları bölgenin daha renkli gözükmesine neden olmaktadır. Bu bölgenin çevresinde ayrıca Aygır, Soğanlı Dağları, Dipsiz gibi çeşitli doğal güzelliklerinde mutlaka ziyaret edilmesi tavsiye ediliyor.

Maçka

Trabzon’a bağlı ilçelerden biri olan Maçka ülkenin en önemli kutsal bölgelerinden biri olan Sümela Manastırını bünyesinde bulunduruyor. Ladin ormanları ile çevrili olan Sümela Manastırı enfes mimarisiyle buraya gelen ziyaretçileri büyülüyor. Bölgenin en zengin doğal güzelliklerini içinde bulunduran Maçka, iyi bir kaçamak yapmak isteyenlerin tercih ettiği noktalardan biri olarak ön plana çıkar. Aynı zamanda bölgede Karadağ, Altındere vadisi gibi Doğu Karadeniz’de görülmesi gereken yerler arasında sayılan pek çok adreste bulunuyor.

Tirebolu

Tirebolu Giresun iline 45 km uzaklıkta yer alır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile tanınan Tirebolu’nun geçmişinin milattan önce 7. Yüzyıla kadar dayandığı biliniyor. Rumlardan kalan evleri, renkli plajları, görülmeye değer doğal güzellikleri ve daha fazlasıyla Tirebolu Doğu Karadeniz’in görülmeye layık noktalarından biri olarak sayılıyor. Aynı zamanda bu ilçenin pek çok farklı spor türü içinde son derece elverişli olduğunu belirtmek gerekir. Kano, rafting, trekking gibi sporlar için en iyi seçeneklerden biri olan Tirebolu çok daha renkli bir tatil planı oluşturmaya neden olacak.

Çamlıhemşin

Karadeniz’in en güzel yerleri arasında bulunan Çamlıhemşin bölgenin en etkileyici yaylalarına ev sahipliği yapmasıyla ön plana çıkıyor. Ülkenin en fazla tanınan yaylası olan Ayder yaylasını bünyesinde bulunduran bu bölge Dünyanın iki yüz ekolojik alanından biri olarak tanımlanarak koruma altına alınmış durumdadır. Çamlıhemşin’e yalnızca 19 km uzaklıkta bulunan Ayder yaylası, denizden 1358 metre yüksekte bulunur. Özellikle bazı dönemlerde Ayder yaylası diğer zamanlara nazaran daha renkli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. Bu zamanlar arasında temmuz ayı yer alıyor. Çeşitli festivallerin bu zamanda yapıldığı yaylayı bu nedenle temmuz ayında ziyaret etmek tavsiye edilir. Ayrıca bölgeye gelene şifa dağıttığı bilinen Ayder kaplıcaları da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olarak sayılmaktadır. Karadenizde görülmesi gereken yerler arasında bulunan Ayder kaplıcalarının suyu 50 derece sıcaklığa varmakta olup pek çok hastalığa şifa sunmaktadır.

Karadeniz bölgesi ile ilgili gezi, seyahat ve tatil fırsatları için Karadeniz Gezi Rehberi sayfasına göz atın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.