Asya, Avrupa

Bir Başka Cennet: Fethiye

Efsaneye göre Güneş Tanrısı Apollon, Finike Kralı Agenor’un küçük kızına aşık olur. Apollon utangaç kıza yaklaşabilmek için köpek kılığına girer. Çünkü bir tanrı olarak, bu ölümlü kıza hislerini açamaz ve onun yanında olmak için sadık köpeği gibi görünür. Zamanla kızın sevgisini kazanan Apollon genç bir delikanlıya dönüşür ve kızla evlenir. Doğan oğullarının adı  ise Telmessos olur. İşte o Telmessos bugünkü Fethiye’nin ilk adıdırAthena’yı, Orion’u, Apellon’u; Fethiye antik tiyatroları, kaya mezarları ile mitolojiyi hissettiren bir yer.Sadece tarihi güzellikler değil, aynı zamanda müthiş doğasıyla da kendine aşık eder Fethiye.

Muğla’nın bu güzel ilçesi, Fethiye’nin en çekici yanı coğrafi konumu. Ölüdeniz, Saklıkent, Göcek, Dalyan, Patara’ya,  tüm bu güzelliklere, Fethiye’den günübirlik yolculuklarla gidip gelebilirsiniz.  Fethiye bir körfezde yer alıyor ve bu körfez eşsiz güzellikte koylara sahip. İlçedeki küçük limanda bulunan tekneler bu koylara ve adalara günlük turlar düzenliyor.

Adalar, adı verilen turlar sabah başlayıp akşam saatlerinde sona eriyor. Hemen hemen her şirketin rotası aynı ve turlarda 6 durak var. Yassıcalar(Kaşık Adası olarak da biliniyor), Tersane Adası(üzerinde Osmanlı’dan kalma tersane kalıntıları var), Göcek bu duraklardan bazıları.  Aslında turun en etkileyici duraklarından biri Kleopatra Hamamı idi. Fakat son yıllarda  bu koya giren teknelerden hatırı sayılır bir ücret alınması koyun rotanın dışında kalmasına sebep oldu. Kleopatra’nın güzellik uğruna kullandığı hamam bir deprem sonucu kaymış  ve bir kısmı sular altında kalmış. Kalıntıların arasında yüzmek büyük keyif.  Turlarda uğranılan koylarda yüzme molaları veriliyor ve siz de Fethiye’nin berrak sularında serinliyorsunuz.

Ölüdeniz

Fethiye denilince akla gelen en önemli yerlerden biri Ölüdeniz. Birçok turist Ölüdeniz ismi için Fethiye’ye geliyor.  İlçe  merkezinden minibüslerle yaklaşık 20 dakikalık yolculukla Ölüdeniz’e gidiliyor.  Tabi Ölüdeniz’de de konaklayabileceğiniz oteller mevcut. Dünya’da benzeri olmayan güzelliği ile Ölüdeniz gidenleri büyülüyor.Doğa’nın hediyesi, tanımlaması burası için yapılmış olmalı.  Turkuaz denizi, bembeyaz kumsalı, karşınızda yemyeşil doğasıyla harika bir yer Ölüdeniz. Burası bir milli park ve girişte bir ücret ödüyorsunuz. Ama bu ödediğiniz ücretin size dönüşünü hemen farkedebilirsiniz.Duşlar, tuvaletler ve genel olarak tesis çok iyi durumda. Denize daha yakın bir şezlong bulabilmek için biraz erken bir vakitte gitmekte fayda var. Ölüdeniz’de hemen dikkatinizi çekecek birşey var.  Yamaç paraşütü;  siz Ölüdeniz’in tadını çıkarırken havada onlarca rengarenk paraşüt adeta dans ediyor.  

Hisarönü

Hisarönü özellikle son yıllarda artan popülaritesiyle konaklamak ve eğlenmek için Fethiye’nin en önemli yerlerinden oldu.  Konum olarak Fethiye ile Ölüdeniz’in arasında bulunduğunu söylemek mümkün. Zaten Fethiye’den kalkan dolmuşlar Ölüdeniz’e gitmek için buradan geçiyorlar. Hisarönü’nde birçok konaklama seçeneği mevcut. Apart oteller ya da herşey dahil oteller bu seçeneklerden bazıları. Geceleri Hisarönü oldukça hareketli.  Bana göre son yıllardaki bu değişim Fethiye’nin en önemli eksiğini giderdi.  Genelde İngiliz turistlere hitap eden aktivite ve eğlenceler sizin ilginizi de çekebilir. Yine Ovacık, Hisarönü kadar popüler olmasa da konaklamak için tercih edebileceğiniz bir yer. Burada otellerin Hisarönü’ne biraz daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölgede en ilgi çekici yerlerden biri Kayaköy. Eskiden bir Rum köyü olan Kayaköy mübadele sonrası Rumlar tarafından  boşaltılmış. Terkedilen evlere yerleşen olmayınca günümüze çok etkileyici bir manzara ulaşmış. Evlerin en önemli özelliği hiçbir evin bir diğerinin manzarasını engellememesi.  Eski adı Karmylassos olan köyün tarihi 13.yüzyıla kadar gidiyor. Şimdi bir hayalet şehiri andıran köyde, Aşağı Kilise ve Yukarı Kilise olmak üzere iki de kilise mevcut. Özellikle aşağı kilisenin daha iyi durumda olduğunu söylenebilir.

Çalış Beldesi 

Çalış Beldesi  Fethiye’ye 8km. uzaklıkta bir yer. Bu beldede de apartlar ve oteller mevcut. Yine restorantlar, cafe ve barlar belli bir seviyeyi yakalamış durumda. Menü içerikleri genelde İngilizlere yönelik. Çalış Plajı, denizi çok iyi durumda olmasa da gün batımını izlemek için müthiş bir yer. Plajın hemen arkasına dizilmiş barlarda da birşeyler içerken bu manzarayı izleyebilirsiniz.

Saklıkent

Saklıkent ise başlı başına bir yazı ile anlatılması gereken mucizevi bir güzellik. Tatilinizin ortasında bir günü, yazın sıcağından bunaldığınızda kesinlikle Saklıkent’e ayırmalısınız. Saklıkent’e giderken antik kent Tlos’a uğrayıp, Yakapark’ta çağlayanların arasında serinleyebilirsiniz. Saklıkent Kanyonu’nda yürüyüp, Eşen Çayı’nda rafting yapmak da güzel olacaktır. Yine Fethiye’ye yakın yerlerde Patara’nın sonsuz kumsallarında dinlenebilir, Dalyan’da sazlıkların arasında bir tekne yolculuğunun  sonunda Kaunas’ta çamur banyosu yapabilirsiniz ya da caretta-caretta’larıyla ünlü İztuzu Plajı’nda denize girebilirsiniz.  Kelebekler Vadisi, Faralya Köyü, Kabak ve Katrancı Koyları;  Fethiye’nin tüm güzelliklerini keşfetmek için buraya bir kez gitmek yeterli olmayabilir.  Siz en iyisi kendinize en uygun programı yapıp Fethiye’nin güzelliklerinin tadını çıkarın. 

Fethiye Şehir Merkezi

Biraz da Fethiye’nin merkezi hakkında bilgi vermek gerekirse; ilçedeki en dikkat çekici yapı,özellikle gece aydınlatması ile, Fethiye’ye tepeden bakan Kaya Mezarları. Doğal kayalara oyularak şekillendirilen bu dev mezarlar çok heybetli ve etkileyici.  Yine merkezde bulunan Telmessos Antik Tiyatrosu 1993 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış ve çalışmalar halen devam ediyor. Fethiye’de turistleri çeken çarşının ismi ise Paspatur. İçerde hediyelik eşya, deri, halı, takı satan dükkanlar ve yemek yiyebileceğiniz yerler var. Fakat Hisarönü’nün önem kazanmasi ile her geçen yıl Paspatur’un cazibesini yitirdiği söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.