Avrupa, Dünya

Avrupa’da Orta Çağ’dan Kalma Bir Şehir : Bad Münstereifel

Bir çok tarihi kent, şehir gezmiş birisi olarak şimdi anlatacağım şehirdeki (Bad Münstereifel) gibi tüm şehir halkının tarihi dokuyu bozmamak için çaba sarf ettiğini ve bunu başardığını görmedim. Şehri çevreleyen surlar, kaleler hala ayakta, kent içerisinde ki tüm binalar hala yıllar önce yapıldığı gibi korunmakta ve korunmaya da devam etmekte.

Almanya’nın Kuzen Ren Vestfalya eyaletinde Köln’den 1 saatten az fazla uzaklıkta bulunan Bad Münstereifel şehrinin tarihi dokusu ve çok yakında dönüşeceği yeni halinden bahsetmek istiyorum.

Şehir tam anlamıyla tarihi dokusunu korumakta, kenti çeviren tüm surlar ve kaleler aslına uygun olarak yenilenmiş ve kent içerisinde gezdiğiniz tüm sokaklar hala tarihi mimarisini koruyan evlerle dolu. Adeta hangi evin resmini çekeceğinizi şaşırıyorsunuz.

Rengarenk evlerin kapılarından yazan yapım tarihi 1500 – 1800 yıllarını göstermesi bu şehrin ne zaman var olduğu hakkında güzel ip uçları vermekte. Kenti çevreleyen surlar üzerinde yer alan kısmi yürüyüş yolları hem kenti tarihi dokusunu süsleyen manzara ile yüzleşmenizi hem de kendinizi asırlar öncesindeymiş hissi yaşamanıza imkan verecek.

Sokaklarında aldığınız her nefeste tarihi kokusu hissetmek mümkün. Girdiğiniz kaffelerde ve restoranların dekorasyonları da aynen tarihi atmosferi yaşatmakta. Bu muhteşem şehri anlatmanın en güzel yolu burasını görüntülemektir dedik ve 6 dakikalık bir video hazırladık. Bu videoyu sonuna

Bad Münstereifel için çok güzel proje düşünülmüş ve proje uygulanmaya şehir bunun için hazırlanmaya başlamış ama şunu belirteyim ki şehrin tarihi dokusuna asla zarar verilmeden outlet kentine dönüştürülmekte.

40’dan fazla mağazanın bu tarihi dükkanlarda hizmet verecek olması burada çevre şehirlerden ve ülkelerden gelen turistlerin yoğun ilgi göreceği bir yer olmasını sağlayacak. 40 Marka mağazanın indirimli satacakları ürünler için belki sizde bir gün gitmek isterseniz.

Bad Münstereifel kent merkezi ve surları hızlandırılmış olarak bir tam günde gezmek mümkün ama hızlandırılmış değil de bu atmosferi hissederek gezmek isterseniz bir kaç gün kalmanızda fayda var. Ben sabah eken saatlerde çıktığım yolculuğu akşam geç saatlerde tamamladım ve de kötü hava şartları oldukça zor durumda bıraktı. Yağmur atında ben ve fotoğraf makinelerim oldukça ıslandı ama yine de muhteşem biz gezi oldu.

Bad Münstereifel gezilecek yerler arasında ilk sıraları kesinlikle kenti çevreleyen surlar ve kaleler olmalı. Kent sokaklarında tüm binaların tarihi bir önemi var bu yüzden tüm sokakları tek tek gezmek iyi bir fikir olacaktır. Ben gidemedim ama buraların kaplıcaları termal tesisleri oldukça ünlüymüş dediğim gibi ben gitmediğim için yorum yapamıyorum.

Bad Münstereifel Konaklama:

Konaklamadım ama az bir araştırma yaptım ben konaklamam gerekseydi kesinlikle kent merkezinde bulunan tarihi dokusu ile bütünleşmiş özgün butik otellerin bir tanesi de kalırdım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.