Dünya, Güney Amerika

En Güzel 10 Antik Maya Tapınağı

Antik Maya Tapınakları: Tarihteki en büyük uygarlıklardan biri olan Maya Uygarlığı, gizemini günümüzde de koruyan antik maya tapınakları yapmış olan uygarlıktır.

Günümüzde hala gizemini koruyan Antik Maya Tapınakları Maya Uygarlığından günümüze kadar gelmiş olan eserlerdir. Maya Uygarlığı, Amerika’nın keşfinden önce yaşamış olan en gelişmiş ve en büyük uygarlıklardan biriydi. Maya Uygarlığının neden yok olduğu hala bilinmemektedir. Maya uygarlığının toprak verimsizliği, su kaynaklarının tükenmesi, diğer ülkelerin saldırısı, salgın hastalıklar gibi sebeplerden ötürü yok olduğu düşünülmektedir.

Maya Uygarlığı zamanındaki en gelişmiş uygarlıklardan biridir. Kakao, çikolata gibi günümüzde de tüketilen ürünler Mayalar tarafından bulunmuştur. Maya Uygarlığı şehirleşmenin olduğu bir uygarlık olduğu bilinmektedir. Mayalar inşaat konusunda oldukça gelişmiş olan bir Uygarlıktır. Günümüze kadar gelen ve günümüzde de gizemini koruyan antik maya tapınakları, Maya Uygarlığının mimari alanda çok gelişmiş bir uygarlık olduğunu göstermektedir. Döneminde Maya Uygarlığında bulunan şehirlerde bulunan Antik Maya tapınakları hem gizemli tarafı ile hem de mimari yapısı ile görenleri adeta büyülemektedir.

Lamanai Antik Maya Tapınağı

En güzel Antik Maya Tapınaklarından biri olan Lamanai antik maya tapınağı, Orta Amerika’da bulunan Belize ülkesinin kuzeyinde bulunmaktadır. Lamanai antik maya tapınağı ismini Maya uygarlığının en büyük şehirlerinden biri olan Lamanai’den almıştır. Lamanai Antik Maya Tapınağı tamamen çıkarılamamıştır. Yaklaşık 44 metre yükseklikte olan bu tapınak gizemini hala korumaktadır. Lamanai isminin anlamı ise batik timsah anlamına gelmektedir.

Copan Antik Maya Tapınağı

Orta Amerika ülkelerinden biri olan Honduras’ın batısında bulunan Copan Antik Maya Tapınağı, en güzel ve en iyi korunmuş maya tapınaklarından biridir. 5. Yüzyılda yaklaşık 20 bin nüfusa sahip Maya Uygarlığındaki en önemli şehirlerinden biridir. Fakat bilinmeyen sebeplerden ötürü birkaç yüzyıl sonra bu bölgenin terk edildiği bilinmektedir. Bu tapınak yaklaşık 30 metre yüksekliktedir.

Rosalila Antik Maya Tapınağı

Maya Uygarlığı Tapınaklarından biri olan Rosalila Antik Maya Tapınağı, en iyi korunan ve en çok ziyaret edilen tapınaklardan biridir. Rosalila Tapınağı da Honduras’ta bulunan bir tapınaktır. Rosalila tapınağının giriş kısmı dikkat çekici tasarıma sahiptir.

Calakmul Antik Maya Tapınağı

Calakmul antik maya tapınağı, Meksika’daki Campeche şehrinde bulunan ormanda saklı olan tapınaktır. Bu tapınağın içerisinde 6500’den daha fazla antik yapının bulunduğu bilinmektedir. En büyük maya tapınaklarından biri olan bu tapınak 55 metre yüksekliğe sahiptir.

Uxmal Antik Maya Tapınağı

Uxmal tapınağı, Maya dilinde Uxmal kelimesinin ‘üç kere yapıldı’ anlamına gelmesinden dolayı üç ke yapılıp yıkıldığı düşünülmektedir. Uxmal Tapınağı Meksika’da bulunmaktadır. Bu tapınak en iyi korunan tapınaklardan biridir. Yaklaşık 35 metre yüksekliğe sahiptir.

El Castillo Antik Maya Tapınağı

Diğer adı Cichen Itza olan El Castillo tapınağı en güzel Maya tapınağı olarak bilinmektedir. Piramit şeklinde olan bu tapınağın 4 tarafında bulunan basamak sayısı 365’tir. Bu tapınağın en tepesine tırmanmak, 2006 yılında bir kadının tırmanırken düşüp ölmesinden dolayı yasaklanmıştır.

Tikal Antik Maya Tapınağı

Orta Amerika’daki Guatemala ülkesinde bulunan bu tapınak en dikkat çekici Maya tapınaklarından biridir. Tikal en büyük Maya şehri olarak bilinmektedir. Ormanın içinde gizlenmiş olan bu tapınak 72 metre yüksekliğe sahiptir.

Palenque Antik Maya Tapınağı

Palenque maya tapınağı Meksika’da bulunan tapınaklardan biridir. Palenque en küçük Maya şehirlerinden biri olsa da en dikkat çekici tapınaklardan biri olmuştur. Bu tapınakta muhteşem mimari dokuları ve heykelleri görebilmeniz mümkündür.

Tulum Antik Maya Tapınağı

Yucatan yarımadasının doğusunda bulunan bu tapınak, en büyük maya şehirlerinden biri olan Coba şehrinin en önemli limanıydı. Diğer tapınaklara göre daha az dikkat çekici olsa da sahilde olması ile oldukça dikkat çekmeyi başarmıştır.

Ixmoja Antik Maya Tapınağı   

En muhteşem antik maya tapınaklarından biri olan ixmoja tapınağı Maya şehirlerinden biri olan Coba’da bulunan diğer bir tapınaktır. Piramit şeklinde olan bu tapınağın içerisinde gravürler ve heykeller bulunmaktadır.  

Kuzey Amerika Gezi Rehberi, Güney Amerika Gezi Rehberi ve her iki kıtanı ortasında yer alan ada ülkesi Porto Riko Gezi Rehberi incelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.