#Keşfet, Avrupa

Amsterdam Gezinizde Mutlaka Yapmanız Gereken 10 Aktivite

Tarihsel bütünlüğü, kanalları, mimari detayları, doğal güzellikleri, yerel lezzetleri ve gece hayatıyla Amsterdam, kent sakinlerinin vazgeçemediği ziyaretçilerin ise unutumadığı bir destinasyon. 10 adımda onu tanımaya ne dersiniz? Amsterdam uçak bileti alındı… Belki de bir Amsterdam Turu var aklınızda. Sonuçta valizler hazır… Elinizde bir şehir rehberi kitabı bir de bitmek tükenmek bilmeyen merakınız yollara düştünüz… Kısa zamanda bu kenti yaşamak ve ona doymak isterseniz bizden size Amsterdam’da yapılacak 10 etkinlik tüyosu…

1. Bisiklete Binmenin Tam Zamanı!

Neden mi? Çünkü şehrin tamamı düz bir alan üzerinde kurulu ve şehirde insan nüfusundan fazla bisiklet var. Daha iyi bir neden düşünebilir misiniz?

2. Biri “Peynir” mi Dedi?

Vallahi biz değil Hollanda esnafı demiş olabilir. Çünkü Gouda’dan Edam’a Maasdammer’den ve Boerenkaas’a inanılmaz leziz peynirler bu şehrin peynircilerinde sizi bekliyor..

3. Geceleri Hayat Başka Güzel!

Barlar, kafeler, kulüpler ve sabahlara kadar süren partiler… Dünyanın farklı ülkelerinden gelen DJ’lere rastlayabilir, açık hava konserlerinde şarkılar söyleyebilir, belki de bir müzik festivalinde sabahlayabilirsiniz…

4. Tarihe Işık Tutan Müze Gezileri

Hollanda’nın sanat geçmişine ait önemli eserler barındıran Rijks Müzesi, hemen yanında Van Gogh’un resimlerinin birçoğuna ev sahipliği yapan Van Gogh Müzesi, balmumundan ünlülerle fotoğraf çektirebileceğiniz Madame Tussauds onlarca müze arasından bizim seçtiklerimiz. Zamanınız varsa keşfe devam edebilirsiniz.

5. Patates Kızartması Yemelisiniz!

Sokak lezzetlerini sevenlerdenseniz bu patates kızartmaları ya da yerel ismiyle Vlaamse Frites, gün içerisindeki atıştırmalıklarınız arasında bir numara olabilir. Bir de üzerine damak tadınıza göre bir sos eklettiniz mi bu lezzet unutulmaz bir anıya dönüşebilir.

6. Gelmişken Kanalı Turlamadan Olmaz!

Bu şehrin kanallar üzerinde kurulduğunu bilip de kanal gezisine çıkmamak olmaz. Biraz sıra bekleyebilirsiniz ama şehri bir de kanalların üzerinden görmenin tadı bir başka!

7. Lalelerle Fotoğraf Çektirin!

Bırakın şehrin ülkenin gururu haline gelmiş laleler bunlar… Eğer Bahar aylarında Amsterdam’a yolunuz düşerse o muhteşem renkleriyle büyüleyici güzelliğe sahip lalelerden bir demet alın hatta onlarla birer fotoğraf çektirin.

8. Şehir Merkezindeki Otellerde Konaklayın

Çünkü bu oteller tarihi ve Hollanda’ya özgü mimarileriyle görülmeye değer. Bir diğer özellikleri ise her noktaya kolay ulaşım sağlamaları.

9. Kırmızı Işıklar Sizi Bekliyor!

Bu şehirde bir turist olduğunuzu kabul ederek işe başlamalı ve en turistik noktalardan biri olan Red Light District’i görmelisiniz. Aynı isme sahip birkaç nokta olsa da en eskisi ve bilineni rıhtımda yer alanı.

10. Vondelpark’ı da Es Geçmeyin!

Doğanın, yeşil konusunda cömert davrandığı Amsterdam’da adeta bunun kanıtı olan Vondelpark, özel peyzajı ile kentin en ilgi çekici alanlarından biri. Koşu parkuru, konser alanı ve daha birçok bölümü ile görmeden dönmemeniz gereken bir park olduğunu belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.