#Keşfet, Balayı

Akdeniz’de Balayı için 4 Muhteşem Rota

Düğün telaşınız içinde pek çok ayrıntıyla uğraşırken, en büyük motivasyonunuz; düğünden sonra sizi güzel bir balayı tatilinin bekliyor olması değil miydi? Düğün planlamanız içerisinde balayı otelleri listesiyle uğraşmayın. İşte size fırsat: SantoriniSicilyaMayorka ya da Malta… Eğer siz de yeni hayatınıza balayınızın renkli, unutulmaz ve eşsiz anılarıyla başlamak istiyorsanız bu dört adadan biri tam da size göre. Deniz, kum ve güneşin yanı sıra, farklı ama size hiç de yabancı olmayan sımsıcak bir kültürün bulunduğu Akdeniz’in bu eşsiz adalarında yapacağınız balayı; düğün hazırlıklarınız esnasında yaşadığınız tüm yorgunluğu unutturacakTarih, kültür ve doğal güzelliklerin buluştuğu Akdeniz’in en iyi 4 balayı adasını keşfetmeye hazır mısınız? Santorini, Sicilya, Mayorka ve Malta, balayı çiftlerine en güzel balayı tatilini vadediyor.

1-Santorini: Yanımızdaki cennet

 “Bizden” ya da “bize benzeyen” tatları keşfetmek isteyen çiftler bu özel Yunan adasını tercih edebilir.
FinikiaEmporio ve Megalohori köyleri Santorini’nin doğal güzelliklerini keşfetmek için görülmesi gereken yerler arasında.

Ege ile Akdeniz’in buluştuğu noktada yer alan Santorini, volkanik bir ada olması sebebiyle çakıl taşlı siyah kumlu Kamari kumsalı ve kırmızı kumlu Red Beach plajı ile ünlü. Elbette lüks yatların demir attığı Ammoudi koyu da görülmeye değer güzellikte.

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü adaya kışın gitmek pek doğru olmaz. Santorini’ye mayıs-ekim boyunca gidilebilir. İdeal tarihler ise suyun tam ısındığı haziran ile temmuz arası. Temmuz ayında sıcaklık en fazla 28°C’ye kadar yükseliyor.

Yunan adaları deyince gözünüzün önünde canlanan beyaz badanalı, mavi pencereli evler Santorini mimarisinde hakim olan görüntüyü tanımlıyor. Mavi pencereli Santorini otelleri içinden Akdeniz ile Ege’nin buluşmasını seyretmek balayındaki unutulmaz anlarınızdan biri olabilir.

2005 yılında çekilen Gezgin Pantolon Kardeşliği adlı Amerikan filminin bir bölümünün Santorini’de çekildiğini filmi izleyenler bilir. Filmdeki 4 genç kızdan biri olan Lena’nın yaz tatilinde gittiği bu ada balayınız için doğru destinasyon anlamına gelebilir.

Balayında biraz da mitolojinin keyfine varalım diyenlerdenseniz Prehistorik Thera Müzesi, Deniz Müzesi ve Arkeoloji Müzesi fırsat bulunduğunda görülmesi gereken yerler arasında.

Volkanı ziyaret edin ve ardından Caldeira’da hoş bir akşam yemeği yemeyi unutmayın! Romantik akşam yemekleriniz için balık ve et yemeklerinin en basit halleriyle sunulduğu Santorini mutfağında elbette Ege otlarından yapılan nefis lezzetleri denemelisiniz, tabii şarap ya da uzo eşliğinde.

Santorini uçak bileti için Atina – Santorini seferlerine göz atmakta yarar var. Atina’dan feribotla da ulaşım mümkün. Ayrıca adada eşek sırtında dolaşabilir veya teleferik ile tüm manzarayı ayaklarınızın altına serebilirsiniz. Santorini’yi aradığınız balayı yerleri listenize mutlaka ekleyin.

2-Sicilya: Sımsıcak bir deneyim

Sicilya kültürü gibi kendisi de çok renkli bir ada. Anakaradan Messina boğazıyla ayrılan Sicilya’nın Milazzo, Messina, başkent Palermo ve Katanya öne çıkan şehirleri. Sicilya’ya İtalya’nın Roma, Milano gibi büyük şehirlerinden aktarmalı olarak Palermo ya da Katanya üzerinden ulaşabilirsiniz. Sicilya uçak bileti, ulaşım seçenekleri ve transferler için Sicilya şehir rehberini ziyaret edebilirsiniz.

Balayı çiftlerinin gezmeye doyamacağı bu çok renkli ve karma kültürlü ada; tarihi, mimariyi, sanatı, gastronomiyi ve doğal güzellikleri bir arada buluşturan benzersiz bir balayı destinasyonu. Genelde en otantik Sicilya otelleri ada mimarisi içinde öne çıkan tarihi yapılarda konumlanmış durumda. Yapıların dış cephelerinde çöl sarısı rengi hakim. Bu nedenle mimari de Sicilya’nın sımsıcak bir destinasyon olmasına katkı sağlıyor. Adanın her şehrinde elbette yeni ve modern yapılar da mevcut.

Sicilya’ya gitmek için en uygun sezon nisan-ekim arası. Hazirandan ağustos sonuna kadar özellikle 13:00-15:00 saatleri hava çok sıcak olduğundan Sicilya’ya bu zaman diliminde gidenler özellikle öğle saatlerini gölgede geçirmeli; siesta yapmalı. Temmuz ve ağustosta sıcaklık 32°C’ye yükseliyor.

Bu adaya bağlı olan ve Milazzo şehrinden seferler düzenlenen küçük adalar zinciri Aeolian adaları da görülmeye değer. İçlerinde Panarea “sosyete adası” olarak Kabul edilen Panaera, aktif bir yanardağ adası olan Stromboli ve Vulcano görülmesi gerekenler arasında.

Sicilya denildiğinde akla ilk gelen elbette Mario Puzo’nun Godfather adlı eseri oluyor. Godfather filminde Vito Corleone karakterini canlandıran Marlon Brando Sicilya’nın “mafya” ile meşhur olmasını sağladı. Siz de Godfather tutkunuysanız Palermo’ya bağlı olan Corleone yerleşimini ziyaret edebilirsiniz.

Sicilya’nın Avrupa-Arap sentezi kültürüyle, Akdeniz’in en güçlü mutfağına sahip adaları arasında ön sıralarda bulunduğunu unutmayın. Romantik bir akşam yemeğinde beyaz şarap eşliğinde deniz mahsulleri tüketilmeli. Ardından herhangi bir sahilde elele tutuşan çiftler leziz dondurmalardan tatmalı.

Akdeniz’in en büyük adası Sicilya’dan balayı hatırası olarak dev bir Roma askeri kuklası satın alabilirsiniz.

Balayı çiftleri; Taormina yakınlarındaki Castelmola köyünde Turrisi ailesinin hayata geçirdiği barda badem likörlü şarap yani “Vino al Mandorla” içmeli. Şarabı Etna yanardağı manzarasına karşı yudumlarken bir tarafta tanıklık ettiğiniz günbatımı balayınızın unutulmaz anlarından biri olacaktır. Yeme-içme mekanları, görülecek yerler ve Sicilya müzeleri gibi farklı konularda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Sicilya şehir rehberini ziyaret etmeniz yeterli.

3-Mayorka: İnci cenneti

Balear adalarından biri olan, doğanın büyülü sesinin hüküm sürdüğü Mayorka adası, sessiz ve sakin bir ortamda balayı geçirmek isteyen doğa dostu çiftler için ideal bir destinasyon. Mayorka otelleri de bu sükuneti sağlamak için balayı çiftlerine farklı seçenekler sunuyor. Adanın sessizliği gece hayatının olmadığı anlamına gelmiyor elbette. Adanın meşhur mekanlarından Majorca Wine Pub gibi pek çok club ve bar balayı çiftlerinin hizmetinde.

Mayorka diğer Akdeniz adalarına göre Santorini gibi biraz daha serin. En yüksek sezon haziran-ağustos arasında yaşanıyor. Temmuz-ağustos ise balayı için ideal. Ağustosta hava sıcaklığı 30°C’ye kadar yükselebiliyor.

Buraya ulaşım ise İspanya üzerinden gerçekleştiriliyor. Türkiye’den Mayorka’ya direkt uçuş bulunmuyor.

Tarih boyu Romalılar, Vandallar, Emeviler gibi farklı toplulukların hükmettiği bu ada doğu ve batı kültürlerinin bir sentezi adeta.

Drach ya da Hams mağarasına gerçekleştirilecek heyecan verici bir ziyaret balayınızı renklendirebilir.

Eğer fotoğraflarınızdan başka Majorca’da balayından bir hatıranız olmasını istiyorsanız, eşiniz ya da kendiniz için; Inca pazarında, deniz kabuklarından ve özellikle adanın meşhur siyah incilerinden yapılmış benzersiz aksesuarlardan edinebilirsiniz. Bu halk pazarında birbirinden renkli çiçekler, bakır ürünler, yerel lezzetler ve taze meyve de satın alabilirsiniz.

Romantik akşamüstü yürüyüşleri için Alcudia, Palma Nova veya Magaluf plajları tercih edilebilir.

Mayorka 1968’te Anthony Quinn’in oynadığı Büyücü adlı filme ev sahipliği yapmış. Ayrıca şu meşhur Pirelli takviminin yıllar önce ilk çekiminin de Mayorka sahillerinde yapıldığı biliniyor. Şimdi ise Mayorka’nın benzersiz sahilleri halen mayo ve şampuan gibi ürünlerin reklam filmi çekimleri için sıkça kullanılıyor.

Mayorka’ya gelen her balayı çifti mutlaka Formentor burnunu ziyaret edip burada deniz fenerinin altında ya da manzaraya karşı poz vererek balayını ölümsüzleştiriyor.

Balayınız boyunca yiyeceğiniz taze balık ve adaya özgü şarapların tadına doyamayacaksınız.

4-Malta: Şövalyeler adası

Saint Jean Şövalyeleri deyince akla ilk gelen yer Malta adasıdır elbette. Osmanlı’nın Rodos’u fethetmesiyle Malta’ya yerleşen şövalyelerin hüküm sürdüğü dönemde elbette kimse bu adanın bir gün balayı destinasyonlarında ilk sıralarda yer alacağını tahmin etmemişti… Kalesi, mimarisi, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Akdeniz’in kalbinin attığı Malta, balayı çiftlerinin unutulmaz anlarına ev sahipliği yapıyor. Üstelik bu adaya ulaşım da oldukça kolay. İstanbul’dan Malta’ya direkt seferler mevcut.

Malta’da en düşük sıcaklık ocak ayında 9°C civarında. Nisandan itibaren havalar iyice ısınmaya başlıyor. Bu nedenle Malta nisandan itibaren ekim sonuna kadar, eğer havalar çok iyi giderse kasım başına kadar ziyaret edilebilir. En sıcak aylar ise temmuz-ağustos. Ağustosta sıcaklık 32°C’ye kadar yükselebiliyor.

Sicilya’nın güneyinde Libya’nın açıklarında bulunan Malta’ya kadar gelip de St Jean Müzesi ve Katedralini gezmeden dönmek olmaz. Tarih bilginizi geliştirdikten sonra balayında olduğunuz gerçeği size liman boyunca keyifli bir yürüyüş yapmanız gerektiğini fısıldayabilir.

Blue Grotto adı verilen mağaraya kayıklarla giderken balayında olmanın verdiği mutluluğu sonuna kadar yaşayacaksınız. Ayrıca Blue Lagoon da görülmesi gereken bir başka romantik nokta. Brad Pitt’in oynadığı Truva filminde Çanakkale sahilini temsilen kullanılan yerin Blue Lagoon olduğunu hatırlatmakta da yarar var.

Renkli sandalların demirlediği limandan geçerken bir masal diyarına yolculuk ediliyormuş hissi veren Malta; akvaryum gibi sularıyla tam bir dalış cenneti. Biraz macera ve biraz heyecan arayan balayı çiftleri bu tarihi adanın çevresinde dalış yaparak eşsiz batıkları ve sualtı güzelliklerini keşfedebilir. Brövesi olmayanlar ise burada ingilizce eğitim alarak bir dalıcı brövesinin sahibi olabilir. 

Tıpkı Sicilya gibi sentez bir kültüre sahip olan Malta’nın mutfağı da oldukça renkli. Zeytinyağı, makarna ve deniz mahsullerinin baskın olduğu karma mutfak kültüründe elbette şarap baş tacı. Bununla beraber lezzetli börekler ve diğer pastane ürünleri şaşırtıcı derecede lezzetli. Konaklayacağınız Malta otelleri içinde bulunan restoranlarda da lezzetli Malta yemeklerini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ağız tadınız akdeniz mutfağına yakınsa Mellieha’da bulunan Bouquet Garni restorantta deniz mahsullerini denemeden dönmeyin.

Malta’nın club ve kumarhaneleri de oldukça meşhur. Balayında gece hayatından uzaklaşmak istemeyen çiftlerin St. Julians’a gitmesi yeterli olacaktır.

One thought on “Akdeniz’de Balayı için 4 Muhteşem Rota

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.